Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady dotyczące brokatu w produktach kosmetycznych. UE walczy z mikroplastikiem

opr. xawi
Od 16 października 2029 roku kosmetyki pozostawione na skórze muszą spełniać odpowiednie standardy - produkty do makijażu ust i paznokci będą objęte przepisami.
Od 16 października 2029 roku kosmetyki pozostawione na skórze muszą spełniać odpowiednie standardy - produkty do makijażu ust i paznokci będą objęte przepisami. Romina Campos Wikipedia
Nowe zasady dotyczące brokatu w produktach kosmetycznych: UE walczy z mikroplastikiem. Decyzje już zapadły – nowe unijne regulacje zakazują stosowania plastikowego brokatu w produktach kosmetycznych.

Chodzi o wykorzystywania brokatu plastikowego, który nie jest biodegradowalny i nie ulega rozpuszczeniu.

Dopuszczony tylko brokat ekologiczny

Sprzedaż takiego brokatu - w tym brokatu dekoracyjnego, rękodzielniczego oraz używanego w zabawkach i tekstyliach - jest zakazana. Powód? Ograniczenie negatywnego wpływu plastiku na środowisko naturalne, zwłaszcza na wody morskie i oceany, w których mikroplastik może powodować nieodwracalne zanieczyszczenia.

Konsumentom pozostawiono jednak furtkę – w dalszym ciągu dostępne będą alternatywne produkty w postaci brokatu biodegradowalnego, rozpuszczalnego, naturalnego lub nieorganicznego, które są nadal dozwolone. Przemysł kosmetyczny przygotowywał się na zmiany – na rynku pojawiły się zamienniki, które - zachowują blask i atrakcyjność - nie wpływają negatywnie na środowisko.

Nie tylko brokat

Rozporządzenie (UE) 2023/2055 wprowadza okres przejściowy, który pozwala branży kosmetycznej stopniowo dostosować się do nowych przepisów. Kosmetyki zawierające mikrocząsteczki polimerowe oraz brokat mogą być wprowadzane do obrotu w określonych okresach przejściowych, a daty graniczne różnią się w zależności od rodzaju produktu kosmetycznego.

Od 16 października 2029 roku kosmetyki pozostawione na skórze muszą spełniać odpowiednie standardy - produkty do makijażu ust i paznokci będą objęte przepisami. Już jednak od 17 października 2031 roku wszystkie produkty do makijażu ust i paznokci muszą być oznakowane jako zawierające mikroplastik.

Mikroplastik zagraża wszystkim

Zakaz brokatu to kolejny krok Unii Europejskiej w walce z problemem mikroplastiku. Szacuje się, że każdego roku w UE uwalnianych jest około 42 000 ton mikrodrobin plastiku, co prowadzi do rozległego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Rozporządzenie wprowadza bardziej rygorystyczne regulacje dotyczące stosowania mikrocząsteczek polimerowych, aby ograniczyć wpływ mikroplastiku na ekosystemy i łańcuchy pokarmowe.
Produkty, które są objęte natychmiastowym zakazem, nie muszą być wycofywane z rynku, jeśli zostały wprowadzone do obrotu przed 17 października 2023 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska