Nowe zasady kar dla przedsiębiorców. Urzędnicy zapukają do nich wspólnie z policją

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Unijne przepisy mają służyć skuteczniejszemu wykrywaniu naruszeń prawa
Unijne przepisy mają służyć skuteczniejszemu wykrywaniu naruszeń prawa Filip Kowalkowski/zdjęcie ilustracyjne
Doprecyzowanie uprawnień dochodzeniowych UOKiK, ściślejsza współpraca organów antymonopolowych, zmiany w zakresie kar finansowych czy programie łagodzenia kar - to tylko niektóre propozycje zmian w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zobacz wideo: Protest branży weselnej w Bydgoszczy:

Przyjęcie tych rozwiązań jest związane z wdrożeniem unijnej dyrektywy ECN+.

Kto otrzyma możliwość przeszukiwania mieszkań?

nijne przepisy zakładają ujednolicenie kompetencji krajowych urzędów ochrony konkurencji i wyposażenie ich w najważniejsze procedury służące skutecznemu wykrywaniu naruszeń prawa antymonopolowego, zarówno na szczeblu europejskim, jak i na rynkach krajowych.

- Część założeń dyrektywy ECN+ jest już obecna w polskim prawie, jednak niektóre obszary wymagają dostosowania i doprecyzowania - uważa Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Nowelizacja ustawy z jednej strony wzmacnia kompetencje organu antymonopolowego, z drugiej zwiększa poziom ochrony stron postępowania, czyli przedsiębiorców i osób fizycznych.

Ważne zmiany dotyczą programu łagodzenia kar (leniency). Jedną z nich ma być wyłączenie lub złagodzenie odpowiedzialności karnej dla osób fizycznych działających na rzecz przedsiębiorcy, który skorzystał z tego programu. Pozwoli to na skuteczniejszą walkę ze zmowami przetargowymi. Obecnie udział w nich jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności, co może zniechęcać do przyznania się do udziału w niedozwolonym porozumieniu.

Polecamy także: Kujawsko-pomorskie firmy chronią pracowników przed COVID-19. Jak? Sprawdziliśmy [lista firm, zabezpieczenia]

Dyrektywa, a w ślad za nią nowelizacja ustawy, wprowadza również zmiany dotyczące przeszukań.

Część z nich ma na celu doprecyzowanie przepisów. Przykładem jest możliwość przeszukania lokali mieszkalnych.
To uprawnienie przysługuje prezesowi UOKiK już ponad 20 lat. Mogą one odbywać się, podobnie jak w przypadku przeszukań w siedzibach przedsiębiorcy, jedynie za zgodą sądu.

Poprawki zaproponowane w projekcie ustawy polegają na doprecyzowaniu, że czynności te przeprowadzane są wspólnie przez funkcjonariuszy policji i pracowników urzędu - w tej chwili przepis mówi o przeszukaniu prowadzonym przez policjantów, w którym może być obecny pracownik UOKiK.

Zmieni się również sposób nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców, którzy nie współpracują UOKiK na etapie gromadzenia materiału dowodowego lub też przekazują nieprawdziwe informacje oraz dopuszczają się naruszeń związanych z kontrolą i przeszukaniem.

Polecamy także: Upadłości konsumenckie na Kujawach i Pomorzu. Rekordowo przybyło bankrutów. Tak pozbędziesz się długów! Sprawdź

Dotychczas za te praktyki groziła sankcja do równowartości 50 mln euro. Teraz ma to być kara do 3 proc. obrotu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Jest problem ze ściąganiem kar, ale może zniknąć

Dyrektywa wprowadza także okresowe kary pieniężne. Zgodnie z projektem ustawy mają one wynosić do 5 proc. dziennego obrotu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym ich nałożenie. Projekt ustawy zakłada, że sankcje te będą groziły m.in. za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji szefa UOKiK lub związanych z nimi wyroków sądowych.

- Bardzo istotna będzie również współpraca przy egzekwowaniu kar pieniężnych. W tej chwili napotykamy trudności w ściąganiu kar finansowych od podmiotów, które nie mają siedziby na terenie Polski lub nie posiadają w naszym kraju wystarczających aktywów. Dzięki dyrektywie ECN+ i nowelizacji polskich przepisów jeszcze łatwiejsza będzie egzekucja kar od podmiotów zarejestrowanych w państwach członkowskich UE - podsumowuje Tomasz Chróstny.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie