MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne radiostacje amerykańskiej firmy będą montowane do Herculesów w Bydgoszczy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
C130 na bydgoskim lotnisku
C130 na bydgoskim lotnisku Dariusz Bloch
Collins Aerospace, dział firmy RTX, dostarczył pierwszą radiostację pokładową europejskiemu klientowi – polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wyposaży flotę samolotów C-130H Hercules sił powietrznych w radiostacje TruNet AR-1500 z nowym oprogramowaniem. Operacja raczej na pewno odbędzie się w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.

TruNet AR-1500 to międzynarodowa wersja produkowanej przez firmę Collins amerykańskiej radiostacji ARC-210 o tym samym zakresie częstotliwości i tych samych parametrach co w wersji ARC-210 szóstej generacji, z wyborem fal i rozszerzonymi funkcjami. Jest ona przeznaczona dla klientów dokonujących bezpośredniego zakupu sprzętu z USA. Wykorzystuje najnowszą technikę, software i architekturę radiostacji programowalnych, umożliwiając wypróbowaną, w pełni bezpieczną komunikację na polu walki. W praktyce po prostu sygnał z radiostacji jest szyfrowany, a samo urządzenie odporne na zakłócenia emitowane przez samoloty wroga.

– Modernizacja polskiej floty samolotów Hercules poprzez wyposażenie ich w radiostacje AR-1500 umożliwi siłom powietrznym bezpieczną łączność opartą na najnowszych standardach NATO podczas przyszłych misji sojuszniczych – powiedział Ryan Bunge, wiceprezes i dyrektor generalny działu łączności i rozwiązań sieciowych w Collins Aerospace. – AR-1500 test wyposażona w szerszy zestaw funkcji operacyjnych oraz najnowsze technologie szyfrowania i przeciwzakłóceniowe.

Radiostacje tylko w nowszej wersji Herculesów. Stacje mają się znaleźć na pokładach samolotów transportowych Hercules, ale tylko w wersji 130H, bo te zostały przez Polskę kupione. Teraz w służbie Sił Powietrznych RP jest 5 Herculesów wersji E, czyli bardzo starej. Te maszyny pamiętają jeszcze ewakuację wojsk amerykańskich z Wietnamu, bo wyprodukowano je w 1970 roku. W wersji H Herculesów na razie mamy trzy, trzeci przyleciał w grudniu ub. roku. To też maszyny używane, ale nowsze, kupione na podstawie kontraktu z 2021 roku. Wtedy zakontraktowano 5 takich samolotów, dwie ostatnie maszyny mają dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku. Te nowsze są z czynnej służby w US Air Force, a nie jak te stare, które latami stały zakonserwowane w magazynie na pustyni w Arizonie. Dwa pierwsze samoloty wersji H przyleciały do Polski w lipcu 2022 roku i październiku, zostały wyprodukowane w latach 80, a trzeci, który przyleciał w 2023 roku jest z lat 90.

- Oczywiście, instalacja tego sprzętu w Herculesach to nie są fanaberie, ale konieczność. Zmiana sposoby łączności jest konieczna, bo - jak pokazuje wojna na Ukrainie - każdy system łączności po pewnym czasie staje się przestarzały i opanowany przez wroga - mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

WZL nr 2 w Bydgoszczy serwisuje C130 od lat

Amerykańskie radiostacje najnowszej generacji będą prawie na sto procent montowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. WZL-e są głównym partnerem wspierającym i zabezpieczającym eksploatację statków powietrznych lotnictwa Sił Zbrojnych RP, w tym Hercules C130. Posiadają niezbędny personel, wyposażenie i infrastrukturę do wykonywania naprawy, obsługi okresowej oraz obsługi głównej samolotu C130. Od 2010 roku firma realizuje umowy na serwisowanie samolotu C130, natomiast od 2015 roku wykonuje obsługę główną.

Nie wiadomo na razie, czy samoloty pozyskane obecnie dołączą do floty pięciu w wersji C130E czy je zastąpią. Tak czy inaczej, Polska będzie miała w 2024 roku teoretycznie 10 Herculesów. Po wyczerpaniu możliwości eksploatacyjnych, stary wariant będzie wycofany.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowoczesne radiostacje amerykańskiej firmy będą montowane do Herculesów w Bydgoszczy - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska