MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne rolnictwo? Młodzi mają w jednym palcu

Redakcja
nadesłane, pixabay.com, AGW
Uczniowie 15 szkół rolniczych z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego wykazali się wiedzą z zakresu agro podczas IV edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin.

 

– Naszym głównym celem jest nie tylko kształcenie, ale i pokazywanie młodym ludziom dalszej ścieżki edukacyjnej, która pozwoli im zdobyć wykształcenie kierunkowe. Poprzez tego typu konkursy chcemy upowszechniać wśród przyszłych ogrodników i rolników wiedzę na temat uprawy i ochrony integrowanej roślin – zapewniał Andrzej Wiosna, dyrektor ZSCKR w Bydgoszczy.

 

Mistrzami wiedzy o nowoczesnym rolnictwie zostali Kacper Kucharczuk z ZSCKR Kamień Mały (I miejsce i nagroda za najlepszą wiedzę praktyczną), Karol Andrzejewski z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych Karolewo (II miejsce), Adrian Mackiewicz z ZSCKR Gołotczyzna (III miejsce). - Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a także uczestnikom konkursu. Zaangażowanie, wiedza i wyniki uczniów są dowodem na to, że drzemie w nich spory potencjał, w który warto inwestować i rozwijać - mówił dyrektor bydgoskiej szkoły.

 

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była uprawa kukurydzy.

 

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, a współorganizatorami Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. 

 

- Jestem pełen podziwu dla uczestników konkursu - mówi prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. - Wiedza na temat uprawy i ochrony integrowanej roślin jest niezwykle istotna. Jej brak może przynieść szkodliwe skutki nie tylko owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele, czy biedronki, ale całemu środowisku i ludziom. Obecnie wielu młodych ludzi jest odpowiednio wyszkolonych i stara się przestrzegać zaleceń odnośnie stosowania różnych środków. W dalszym ciągu istnieje jednak potrzeba, by poszerzać tego typu wiedzę, by w produkcji roślinnej najpierw koncentrować się na agrotechnice, organicznym nawożeniu, czy stosowaniu odmian odpornych, a dopiero później na środkach chemicznych – dodaje naukowiec.

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

Dr hab. inż. Dariusz Pańka z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy: - Wiedza na temat uprawy i integrowanej ochrony roślin stanowi jedną z odpowiedzi na rosnące oczekiwania konsumentów. Wszyscy chcemy spożywać zdrową i wysokiej jakości żywność, ale jednocześnie chcemy też, by jej produkcja była od samego początku jak najbardziej efektywna – podkreśla dr hab. inż. Dariusz Pańka. – W Polsce ta kwestia jest wciąż swego rodzaju nowością i nie do końca przekonuje ona wszystkich producentów, którzy wcześniej obserwowali skuteczność metod chemicznych. Jest to jednak kierunek, w którym powinna podążać produkcja roślinna, a młodzież jest najlepszym odbiorcą wiedzy w tym zakresie – zauważa.

 

Źródło: materiały prasowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska