Spis treści
Zmiany w klasach mundurowych
Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), absolwenci klas mundurowych mają mieć skróconą drogę do Policji. Ustawa umożliwi im pominięcie testu wiedzy oraz przeniesie test sprawności fizycznej na poziom szkolny. Projekt nowelizacji ustawy o Policji, Prawa oświatowego oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafił do uzgodnień w środę, 27 marca.
„Zasadniczym celem proponowanych zmian jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji”, jak czytamy w uzasadnieniu projektu. Chodzi również o „stworzenie możliwości pozyskania do niej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych, takich jak Policja”.
Obecnie etaty w jednostkach Policji zostały ustalone na 108 909. Jednak stan zatrudnienia na dzień 1 marca 2024 r. wynosił 92 647 policjantów. Wakat obejmował 16 276 etatów. W ubiegłym roku do służby w Policji przyjęto 5174 osoby, natomiast odeszło z niej 9458 policjantów.
Nowe procedury dla absolwentów klas mundurowych
Nowelizacja przewiduje, że absolwenci szkół ponadpodstawowych kończących klasy o profilu mundurowym będą zwolnieni z testu wiedzy, a test sprawności fizycznej przejdą jeszcze w szkole.
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) wyjaśniono, że projektowane rozwiązania mają „umożliwić zarządzanie i prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia”.
Wyjaśniono, że będą oni „zwolnieni z etapu test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają oni pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli policjanci lub instruktorzy”.
W przypadku innej grupy kandydatów, byłych funkcjonariuszy Policji, „projektodawca zakłada dla nich również odrębną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego”.
Wynika to z faktu, iż są to kandydaci posiadający już odpowiednie doświadczenie i kompetencje, jak również kwalifikacje zawodowe. Z tych też powodów projekt ustawy wobec tych kandydatów różnicuje zakres postępowań kwalifikacyjnych, mając na uwadze czas pozostawania przez nich poza służbą w Policji oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i stopień policyjny – czytamy w uzasadnieniu.
Klasa mundurowa, czyli jaka?
Projekt zawiera definicję klasy „o profilu mundurowym”. Zgodnie z nią będzie to oddział szkolny, w którym nauczanie jest zorganizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe. W szkołach publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, mogą być tworzone oddziały o profilu mundurowym.
Dopisany ust. 7 stanowi „delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania do określenia, w drodze rozporządzenia [...] programu szkolenia realizowanego w oddziale o profilu mundurowym, mając na uwadze przygotowanie do podjęcia służby w Policji, rozwijanie umiejętności przydatnych w służbie oraz kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych wśród uczniów”.
Utworzenie takiego oddziału będzie wymagało zezwolenia Komendanta Głównego Policji, udzielonego w drodze decyzji administracyjnej. W decyzji Komendant ma wskazać jednostkę organizacyjną Policji odpowiedzialną za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów.
Tworzenie klas mundurowych
Wniosek o zezwolenie na utworzenie klasy mundurowej składa „organ prowadzący szkołę, w której ma zostać utworzony ten oddział, w terminie do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność”.
Zgodnie z projektem minister właściwy do spraw wewnętrznych „określa corocznie, w drodze rozporządzenia, limit zezwoleń wydawanych na prowadzenie oddziałów o profilu mundurowym, uwzględniając potrzeby kadrowe i możliwości szkoleniowe Policji, oraz środki przeznaczone na ten cel w budżecie państwa”.
Pierwsze postępowanie rekrutacyjne do oddziałów o profilu mundurowym przeprowadza się na rok szkolny 2025/2026.
Pozwoli to na właściwe przygotowanie się szkół ponadpodstawowych do rozpoczęcia funkcjonowania oddziałów o profilu mundurowym na zasadach określonych w ustawie i w akcie wykonawczym do niej, począwszy od dnia 1 września 2025 r. – napisano w uzasadnieniu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
