Spis treści
Policjant to zawód zaufania publicznego. Taka praca należy do jednej z najbardziej stresujących, mimo to często odbierana przez społeczeństwo jako zło konieczne, szczególnie jeśli mundurowi wystawiają komuś mandat.
Na czym polega praca w policji?
Jednak, wbrew skojarzeniom tego zawodu z mandatami, policjanci wykonują codziennie wiele innych, trudnych zadań, jak m.in. ściganie przestępców, rozwiązywanie tajemnic związanych z poważnymi przestępstwami, jak morderstwa, porwania czy oszustwa gospodarcze. Wykrywają przestępstwa kryminalne i zapobiegają im, poszukują osób zaginionych i ścigają poszukiwane. Wykonują zadania zmierzające do utrzymania bezpieczeństwa publicznego w sytuacjach ekstremalnych, takich jak: zagrożenie lub naruszenie porządku i bezpieczeństwa publicznego, klęski żywiołowe lub katastrofy.
Kto może zostać policjantem?
Podstawowe warunki, które trzeba spełnić to:
posiadać polskie obywatelstwo; nie być skazaną/-ym/ prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
korzystać z pełni praw publicznych;
mieć co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować;
dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (w przypadku osób podlegających kwalifikacji wojskowej);
mieć nieposzlakowaną opinię.
Postępowanie kwalifikacyjne może być prowadzone wobec kandydatów, którzy ukończyli 18 lat, są uczniami ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej (czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum lub dwuletniej branżowej szkoły II stopnia) i nie posiadają w dniu rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie lub uregulowany stosunek do służby wojskowej. W takim przypadku ww. dokumenty kandydat składa przed przyjęciem do służby.
Wynagrodzenie policjanta - co się na nie składa?
W 2024 r. funkcjonariusze policji, ale także Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Państwowej Straży Pożarnej otrzymali 20 proc. podwyżki. Takiego wzrostu wynagrodzeń nie było od lat. W 2025 r. planowana jest kolejny wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy.
Podstawą wynagrodzenia dla policjanta jest wynagrodzenie zasadnicze - system płac obejmuje aż 23 grupy zaszeregowania, począwszy od kursanta do komendanta.
Oto dodatki do pensji za służbę w policji
Policjanci mogą też liczyć na dodatek stażowy, który zwiększa się o 2 proc. po dwóch latach służby. Następnie dodatek ten wzrasta o 1 proc. z każdym kolejnym rokiem, osiągając 20 proc. po dwudziestu latach. Po przekroczeniu tego okresu wzrost wynosi 0,5 proc. rocznie, aż do 25 proc. po trzydziestu latach służby.
Dodatek służbowy, uzależniony jest od prawidłowego wykonywania obowiązków i może wynieść do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za stopień.
Ci mundurowi mają również prawo do comiesięcznego dodatku za stopień, wynoszącego od 0,96 do 1,35 proc. kwoty bazowej.
Funkcjonariusze otrzymują również takie świadczenia, takie jak "trzynastka" czy "mundurówka".
Kiedy policjant idzie na emeryturę?
Ci mundurowi mogą też liczyć na wcześniejszą emeryturę. Policjanci, którzy zostali przyjęci po raz pierwszy do służby przed 1 stycznia 2013 roku nabywają uprawnienia emerytalne już po 15 latach służby, natomiast ci, którzy pełnią ją od 1 stycznia 2013 roku mogą przejść na emeryturę po 25 latach pracy.
Ile zarabiają policjanci na Kujawach i Pomorzu - od kursanta do komendanta?
Podajemy ich średnie uposażenie w 2025 roku. Są to kwoty netto, które otrzymaliśmy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Po szczegóły zapraszamy do naszej galerii.

