Nowy dodatek z ZUS - te osoby mogą go otrzymać
Od 1 stycznia 2025 obowiązują nowe przepisy dotyczące renty socjalnej oraz przyznawania tzw. dodatku dopełniającego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wkrótce rozpocznie wypłaty nowego świadczenia.
Na dodatek dopełniający mogą liczyć osoby, które:
mają prawo do renty socjalnej,
są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
- Pierwsze wypłaty dodatku dla tych osób nastąpią w maju, równocześnie z rentą, z wyrównaniem od stycznia - informuje Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w woj. kujawsko-pomorskim.
Dodatek dopełniający do renty socjalnej - takie są zasady i stawki
Jak informuje ZUS, dodatek dopełniający za styczeń i luty 2025 roku wynosi 2520 zł brutto. Od marca, po waloryzacji, kwota ta wzrosła do 2610,72 zł brutto. Od dodatku zostanie jednak, zgodnie z przepisami odliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy.
- Z kwoty dodatku dopełniającego ZUS będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji na tych samych zasadach, co w przypadku renty socjalnej – dodaje rzeczniczka.
Dodatek dopełniający zostanie wypłacony wszystkim uprawnionym automatycznie. Zakład wyjaśnia jednak, kto powinien złożyć wniosek. Dotyczy to osób, które na 1 stycznia 2025 roku miały prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji zaleca się wypełnienie formularza EDD-SOC, który jest dostępny na stronie www.zus.pl oraz we wszystkich placówkach ZUS. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, na formularzu OL-9.
- Należy pamiętać, że od daty wydania zaświadczenia do złożenia wniosku nie może upłynąć więcej niż miesiąc. Klienci, którym ZUS przyzna dodatek dopełniający na podstawie złożonego wniosku, otrzymają wypłatę po spełnieniu określonych warunków, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wniosek został złożony - wyjaśnia Krystyna Michałek.
