https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Duninów - Między Kujawami a Mazowszem

Marek Weckwerth
Budowę neogotyckiego zameczku w Nowym Duninowie ukończono w roku 1840. Dawniej otaczały go stawy rybne
Budowę neogotyckiego zameczku w Nowym Duninowie ukończono w roku 1840. Dawniej otaczały go stawy rybne fot. Marek Weckwerth
Nowy Duninów nazywany jest Perłą Mazowsza. Od zarania dziejów należał do Kujaw. Od naszego regionu oderwano go dopiero podczas zaboru pruskiego.

- Spójrz Marek, Nowy Duninów należał kiedyś do Kujaw - zwraca moją uwagę Jerzy Bitnej, przewodnik z Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy. W rzeczy samej - tak informuje ogromna tablica w dawnym wiślanym porcie opisująca historię i atrakcje turystyczne Nowego Duninowa oraz okolic.

Król określił granice
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z dokumentu wydanego w roku 1346 przez Kazimierza Wielkiego, określającego granice pomiędzy Kujawami a leżącymi poza królestwem Mazowszem.

Duninów należał do Kujaw, zaś położona kilka kilometrów na wschód wieś Brwilno - do Mazowsza. W roku 1407 na zjeździe w Łęczycy sędzia generalny krakowski Jan z Oleśnicy odrzucił roszczenia księcia płockiego Siemowita IV do Duninowa.
W roku 1414 po moście łyżwowym (pływającym) pod Duninowem przeprawiały się wojska Władysława Jagiełły wracające z wyprawy przeciwko Krzyżakom.
Wśród zarządzających wsią do roku 1793 (II rozbiór Polski) wymienia się: Piotra Oporowskiego (wojewoda łęczycki), Mikołaja Kościeleckiego ze Skępego, przedstawicieli rodu Kretkowskich, Gostomskich i Biesierskich.

Majątek Blüchera
W roku 1796 król Prus Wilhelm II obdarował dobrami duninowskimi feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera - późniejszego dowódcę koalicji antynapoleońskiej pod Waterloo w roku 1815.
Jednak już w roku 1804 majątek nabył Gotthilf Christoph Struensee - dyrektor banku w Elblągu.

Albrecht - dobroczyńca
W roku 1829 majątek przeszedł na własność Karola Albrechta Wilhelma von Ike. Karol Albrecht rozpoczął wielkie inwestycje - powstało wiele budynków gospodarskich i mieszkalnych, nowych folwarków prowadzących hodowlę rasowych koni, bydła i owiec. W okolicznych lasach powstał rezerwat, w którym hodowano bażanty (zlikwidowany w 1940 r.).

W roku 1846 w majątku Ike -Duninowskich powstała prywatna cukrownia, której ostatnim właścicielem (1903-04) było Towarzystwo Akcyjne Fabryka Cukru i Rafineria "Leonów". Wybudowano wtedy port wiślany obsługujący fabrykę. Można rzec, że wszystko, co piękne i ciekawe w Duninowie, zawdzięczamy Ike - Duninowskim.
A jednak właśnie wtedy - dokładniej w roku 1867 - miejscowość przestała formalnie należeć do Kujaw.

Zameczek i pałace
Z funduszy Ike - Duninowskich zbudowano w latach 1835-40 neogotycki zameczek. Wzniesiono go na planie litery "T" z kolistą czterokondygnacyjną wieżą od wschodu. Jest to budowla dwukondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczona. Sala na piętrze pełniła w czasach pruskich rolę kaplicy ewangelickiej. W czasach świetności zameczek otoczony był stawami (dziś osuszonymi).
Po II wojnie światowej urządzono tu hotel PTTK i kino. W roku 1959 obiekt wpisano na listę zabytków. Obecnie jest własnością prywatną.

We wsi znajdują się jeszcze trzy inne godne uwagi zabytki. Spójrzmy najpierw na eklektyczny pałacyk wzniesiony na planie prostokąta - z odchylonym o 60 stopni prawym skrzydłem. Powstał pod koniec XVIII wieku jako dwór. W roku 1829 został przebudowany na pałacyk myśliwski i powiększony.

Neorenesansowy pałac główny powstał w latach 1862-76. Posiada dwie kondygnacje i podpiwniczenie. W tym samym czasie powstał park krajobrazowy.
Droga wjazdowa do pałacu wiodła aleją lipową. Rosną tu także dęby, klony, kasztanowce, olchy i świerki. Wypatrzyć można także gatunki obce: pomnikowe platany klonolistne i świerk sitkarski.

Kościół parafialny pw. NMP wzniesiono w latach 1901-10 Na cmentarzu znajduje się kaplica z lat 30. XIX wieku. Jest tu także kaplica grobowa rodziny Ike-Duninowskich z połowy XIX stulecia.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska