Kujawsko-Pomorskie przyciąga turystów, to konstelacja dobrych miejsc, które warto i trzeba zobaczyć. Wsród tegorocznych gwiazd jest Zamek w Radzyniu Chełmiński, czy Młyny Rothera w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe w Toruniu, a także JuraPark Solec Kujawski (powiat bydgoski).
- Dla mnie to oczywiście piękny Zalew Wiślany. Choć tych miejsc jest wiele, bo i Bory Tucholskie. Zawsze, gdy polecam ciekawe miejsce w województwie, odwiedzający są zachwyceni. Turystyka w Kujawsko-Pomorskiem się rozwija - mówił Sławomir Kopyść, członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Gospodarzem tegorocznego podsumowania sezonu turystycznego było nadwiślańskie uzdrowisko. W 2023 roku Ciechocinek odwiedziło o 150 tys. turystów więcej niż w ubiegłym roku, to liczba tylko na podstawie opłat uzdrowiskowych. Osób, które przyjechały do uzdrowiska może być więcej.
- Ciechocinek to nadal nieodkryta perła - mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - To nasze okno na Kujawy.
Więcej w materiale wideo.
Nasz region cieszy się zainteresowaniem nie tylko latem. Turyści znajdą tu coś dla siebie także jesienią i zimą. Najbardziej zaangażowani w budowanie marki turystycznej Kujaw i Pomorza otrzymali wyróżnienia.
Jubileuszowe gratulacje przyznano Klubowi Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bydgoszczy za 70 lat działalności i Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego z okazji 20-lecia działalności.
Odznaki honorowe Ministerstwa Sportu i Turystyki za zasługi dla turystyki odebrali:
- Anna Dybowska - Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa
- Paweł Bogdan Gąsiorowski - Oddział PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy
- Iwona Karolewska - Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
- Wojciech Walenty Oskwarek – Gmina Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski)
- Czesław Nosewicz - Automobilklub Toruński
- Wojciech Pydyn - Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
- Andrzej Ryszard Skonieczny - Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu
- Ignacy Warejko - Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
Laureatami tegorocznej edycji etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, który odbył się pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego, zostali :
- Młyny Rothera w Bydgoszczy
- Muzeum Okręgowe w Toruniu
- JuraPark Solec Kujawski (powiat bydgoski).
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyróżniła te trzy obiekty, które otrzymały automatyczną nominację do etapu ogólnopolskiego, w którym walczyć będą o certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej:
Nominację dla laureata regionalnego etapu konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii „turystyczne odkrycie roku” otrzymało Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu, a nominacja na Najlepszy Produkt Turystyczny – Złoty Certyfikat POT trafiła do Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wzbogaciła się o nowych członków. Certyfikaty otrzymały Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Brodnicy.
Gwiazdami Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc zostały Wyspa Młyńska z Młynami Rothera i Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim, a ambasadorami Marek Lewandowski (reprezentant województwa kujawsko-pomorskiego w VI Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów, laureat drugiego miejsca) i Iwona Karolewska – sekretarz zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Podziękowania za całokształt działań na rzeczy rozwoju turystyki i upowszechniania krajoznawstwa odebrali Henryk Miłoszewski (Sejmik Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego) i Agnieszka Kowalkowska (Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna).