Nowy kodeks pracy 2018. Szykują się zmiany dla pracowników zatrudnionych na czas określony przed 22 lutego 2016 roku. Co się zmieni? Sprawdźcie.

Nowy kodeks pracy 2018. Zasada 3/33

Zapowiedziane zmiany weszłyby w życie 21 października. Wtedy mija termin 33 miesięcy od zatrudnienia pracownika na czas określony, czyli maksymalny czas, w którym pracodawca może zatrudnić pracownika na 3 umowy na umowie na czas określony (nie wliczając umowy na czas próbny).

Nowelizacja wprowadziła również zrównanie okresów wypowiedzenia: wcześniej na umowie na czas określony był zaledwie dwutygodniowy, teraz jest analogiczny jak w przypadku umów na czas nieokreślony: dwa tygodnie w przypadku zatrudnienia poniżej sześciu miesięcy, jeden miesiąc, jeśli pracownik pracuje dłużej oraz trzy miesiące, gdy pracownik jest zatrudniony w firmie minimum 3 lata.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w umowach?

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę.

Nowy kodeks pracy 2019 - praca domowa

Jedną z propozycji jest „praca domowa” - mini telepraca. To możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. - Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie można pracować w domu, albo gdy czekamy na jakiego fachowca, mechanika itp. - wyjaśnia prof. Gładoch.

Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w umowach?

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę.


Będzie podwyżka 500+ ? 1000 plus - możliwa waloryzacja programu 500 plus.