
Jakie zawody dają prawo do „pomostówki”? Ile wynosi pomostówka i kiedy mogą ją zawiesić? Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.

Te zawody dają prawo do emerytury stażowej
Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia.
To np. prace pod ziemią, prace na wodzie i pod wodą, prace w powietrzu, czy bardzo ciężkie prace fizyczne. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej.

- Są to takie zawody jak górnik, hutnik, rybak morski czy pracownik sprawujący opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną, jak również kierowca autobusu, trolejbusu oraz motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych zawodów - wymienia Krystyna Michałek.
Wraz z wiekiem sprawność psychofizyczna zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób.

Tyle wynosi emerytura pomostowa 2024
Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota gwarantowanej minimalnej emerytury tj. 1588,44 zł brutto (do 29 lutego br.) Średnia emerytura pomostowa wynosi około 3200 zł brutto.