Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny dla wielu pracowników. Zmiany w emeryturach pomostowych - fakty i wyliczenia

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Dobra wiadomość dla osób, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 roku. Mogą się ubiegać o emeryturę pomostową. Niektórzy nazywają to nowym wiekiem emerytalnym dla chętnych.

Taka możliwość pojawiła się od 1 stycznia 2024 roku, gdy zmieniły się przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Dzięki temu szacuje się, że tylko w tym roku na emeryturę pomostową będzie mogło przejść nawet 7,3 tys. osób, w 2029 roku – 4 tys., a w 2033 r. – 4,8 tys.

Oni mogą się starać o emeryturę pomostową

Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje jedynie w sytuacji braku uprawnień do emerytury z systemu powszechnego. Finansowana jest ze składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) oraz z dotacji z budżetu państwa. Składki na FEP opłacają pracodawcy zatrudniający pracowników do wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Kto może się starać o emeryturę pomostową? Osoby urodzone po 1948 roku, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Aby otrzymać wspomniane świadczenie, muszą spełnić łącznie kilka warunków.

  • Pierwszym z nich jest wiek, który wynosi 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
  • Drugim warunkiem jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy (okres składkowy i nieskładkowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn - w tym, co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

- Ponadto trzeba również spełnić warunek wykonywania po 31 grudnia 2008 roku prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej jeden dzień - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 roku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 roku miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia.

Nie przegap

Od 1 stycznia 2024 roku przyszli emeryci nie muszą już udowodniać rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 roku. Mogą nawet taką pracę podjąć dopiero po 31 grudnia 2008 roku.

Te zawody dają prawo do „pomostówki”

Krystyna Michałek wyjaśnia czym są prace w szczególnych warunkach oraz prace o szczególnym charakterze. Listę wyjaśniamy na kolejnych slajdach w poniższej galerii. Zobaczcie szczegóły!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska