Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku? Takie są możliwe zmiany, w tym wprowadzenie emerytur stażowych

OPRAC.: mam
Wideo
od 16 lat
W 2024 roku szykują się kolejne ważne zmiany dla osób, które zamierzają przejść na emeryturę. Być może obniżony zostanie wiek emerytalny za sprawą emerytur stażowych. Dyskusje na ten temat cały czas trwają.

Jedna zmiana od 1 stycznia 2024 roku jest już pewna - nie będzie wygaszenia emerytur pomostowych. Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał już projekt ustawy w tej sprawie. Obecnie świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa to rodzaj świadczenia okresowego (przysługujące do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego) dla osób, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Cechą charakterystyczną emerytur pomostowych jest ich przejściowy charakter. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że stanowią one niejako pomost między świadczeniami nabytymi przed osiągnięciem wieku emerytalnego a prawem do emerytury przyznawanej na ogólnych zasadach systemu powszechnego.

Zobacz także: Nowy wiek emerytalny od 1 stycznia 2024? Takie wprowadzane są zmiany w emeryturach dla... chętnych

W dalszym ciągu trwają dyskusje nad wprowadzeniem emerytur stażowych. O tym pomyśle znowu zrobiło się głośno, gdy doszło do podpisania porozumienia pomiędzy przedstawicielami rządu i "Solidarności".

- Rozmowy strony rządowej z NSZZ "Solidarność" przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 r., bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych — mówił wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola.

Co ważne, rząd nie planuje podwyższenia wieku emerytalnego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów.

Nowy wiek emerytalny 2024 - takie mają być zasady emerytur stażowych

Przypomnijmy, że w Sejmie czekają dwa gotowe projekty ws. wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych. Jeden z nich złożyła "Solidarność", a drugi Andrzej Duda. O możliwych zasadach przejścia na tzw. "stażówkę" piszemy w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska