Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny - wcześniejsza emerytura 2024. Nierówny wiek dla kobiet i mężczyzn

S/PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wkraczamy w nowy etap w polityce emerytalnej! Przedstawiciele niektórych zawodów mogą teraz liczyć na wcześniejszą emeryturę. Trwa także dyskusja na temat kwestii nierównego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz zmiany w waloryzacji emerytur już w tym roku. Odkryj, jakie nowości czekają na nas w systemie emerytalnym.

System emerytalny związany jest obecnie z osiągnięciem określonego wieku - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Minister ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała, że nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja, więc trzeba się zastanowić, jak rozwiązać tę kwestię.

Dodała że koalicja rządowa nie planują zmian w tym zakresie, ale – jak powiedziała – jej działania i działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kolejnych latach będą się skupiały na przebudowie systemu emerytalnego. - Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny - dodała Kotula.

W grudniu 2023 r. do Sejmu wpłynął projekt jeszcze rządu PiS zakładający rewolucyjne zmiany w systemie emerytalnym poprzez wprowadzenie tzw. emerytury stażowej. Nowa propozycja przewiduje, że bez względu na wiek, emerytura przysługiwałaby tym, którzy przepracowali co najmniej 38 lat (dla kobiet) lub 43 lata (dla mężczyzn). Inicjatywa ta jest wynikiem wcześniejszego porozumienia z NSZZ "Solidarność", które miało na celu dostosowanie systemu do oczekiwań społeczeństwa. Na razie nie ma jednak ostatecznych decyzji w tej sprawie.

Emerytury Pomostowe, czyli Nowy Wiek Emerytalny dla niektórych pracowników

Nowe regulacje obejmują natomiast emerytury pomostowe, wprowadzając nowe kryteria uprawniające do ich uzyskania. Osoby urodzone po 1948 roku, pracujące w warunkach szczególnych lub o specjalnym charakterze, mogą teraz ubiegać się o te świadczenia.

Prace w warunkach szczególnych obejmują zawody związane z czynnikami ryzyka, takie jak prace pod ziemią, na wodzie, w powietrzu czy bardzo ciężka praca fizyczna. Natomiast prace o specjalnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej.

Waloryzacja Emerytur 2024 - tabela wyliczeń na 15 stycznia

Od marca tego roku wszyscy emeryci mogą spodziewać się waloryzacji swoich świadczeń. Mimo zobowiązań budżetowych do wprowadzenia waloryzacji procentowej na poziomie 12,3 procent, istnieje możliwość jej dostosowania w związku ze spadającą inflacją.

Dane z 15 stycznia 2024 r. pokazują, że inflacja emerytalna za ubiegły rok wyniosła 11,9 procent, co przekłada się na przynajmniej tyle samo wzrostu emerytur w marcu tego roku. Poniżej przedstawiamy analizę nowej tabeli waloryzacji emerytur na 2024 rok, uwzględniając najnowszy wskaźnik z 15 stycznia. Ostateczną decyzję rząd podejmie w lutym.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska