MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wójt gminy Baruchowo rezygnuje ze stanowiska. Zaledwie kilka tygodni po wyborach. Zdjęcia

Wideo
od 7 lat
Robert Kwaśniewski w kwietniowych wyborach samorządowych w 2024 roku został wybrany na wójta gminy Baruchowo w powiecie włocławskim. Po niespełna dwóch miesiącach od wyborów podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska. Co wpłynęło na jego decyzję?

Spis treści

Wójt gminy Baruchowo rezygnuje ze stanowiska. Podał powody

Robert Kwaśniewski w wyborach samorządowych 2024 z powodzeniem kandydował na wójta gminy Baruchowo. To najmłodszy wójt w powiecie włocławskim – ma 31 lat. Z samorządem związany jest od 2018 roku, został wtedy radnym gminy Baruchowo.

Zwyciężył w pierwszej turze. Zaledwie po kilku tygodniach od wyborów, podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska z dniem 1 czerwca 2024. Oznacza to, że w gminie Baruchowo przeprowadzone zostaną przedterminowe wybory na wójta. Informację na temat rezygnacji Robert Kwaśniewski przekazał mieszkańcom w mediach społecznościowych. Podał też powody decyzji – to między innymi problemy zdrowotne oraz inne okoliczności, które uniemożliwiają mu pełnienie nowej roli.

„Powody mojej decyzji są związane nie tylko z problemami zdrowotnymi, które się ujawniły w ostatnim czasie, ale także innymi okolicznościami, które nie pozwalają mi na pełnienie moich obowiązków w sposób, jakiego Państwo oczekują i na jaki zasługujecie” – napisał Robert Kwaśniewski.

Robert Kwaśniewski przeprosił swoich wyborców

Rezygnujący ze stanowiska wójt gminy Baruchowo podziękował też wszystkim mieszkańcom za zaufanie i przeprosił wszystkich swoich wyborców.

Przypomnijmy, że Robert Kwaśniewski w wyborach samorządowych 2024 wygrał zdecydowaną większością głosów - zdobył 1068 głosów (57,36 procent). Na Krzysztofa Grudzińskiego zagłosowało 596 osób (32,01 procent), a Zbigniewa Jankowskiego poparło 198 osób (10,63 procent). Frekwencja w wyborach na wójta gminy Baruchowo wyniosła 68,65 procent.

„Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom za zaufanie, którym mnie obdarzyliście. Niestety, nadszedł moment, w którym muszę postawić zdrowie i rodzinę na pierwszym miejscu. Na stanowiskach się bywa, a człowiekiem trzeba pozostać do końca życia... Chciałbym przeprosić wszystkich wyborców za to, że zawiodłem Wasze oczekiwania. Ta decyzja była dla mnie niezwykle trudna i została podjęta tylko i wyłącznie przeze mnie zdając sobie sprawę z fali rozgoryczenia, smutku z Państwa strony, a być może i hejtu, który teraz na mnie spłynie. Mam nadzieję, że dam z tym sobie radę. Proszę tylko o jedno – uszanowanie tej decyzji i prywatności mojej rodziny w tym trudnym czasie” – pisze Robert Kwaśniewski w dalszej części oświadczenia.

Stanisław Sadowski był wójtem gminy Baruchowo przez 38 lat. W 2024 roku nie kandydował

Dodajmy też, że poprzedni wójt gminy Baruchowo - Stanisław Sadowski nie startował w wyborach samorządowych 2024. Wójtem był przez 38 lat.

"Nie kandyduję, ponieważ uważam, że nadszedł czas na zmianę pokoleniową na tym stanowisku, kończę pracę zawodową. Jeśli jest początek to musi być koniec. Gmina pozostawiona jest w dobre kondycji finansowej" - czytamy fragment wypowiedzi Stanisława Sadowskiego, zamieszczonej na stronie gminy Baruchowo.

Takie wynagrodzenie ustalili radni dla wójta gminy Baruchowo

W gminie Baruchowo po tym, jak sprawujący od lat tę funkcję Stanisław Sadowski zrezygnował ze startu w wyborach i przeszedł na emeryturę, nowym wójtem gminy został Robert Kwaśniewski. I dla nowego wójta Rada Gminy w Baruchowie ustaliła na ostatniej sesji (w maju 2024 ) wynagrodzenie. Na kilka dni przed rezygnacją ze stanowiska.

Jak powiedziała nam Jolanta Gawłowska, sekretarz urzędu, na prośbę Roberta Kwaśniewskiego przyznano mu najniższą z możliwych na tym stanowisku pensji - 14 tys. 674 zł brutto. Na to wynagrodzenie składają się: pensja zasadnicza w wysokości 8 200 złotych, dodatek funkcyjny w wysokości 2520 złotych, dodatek specjalny na poziomie 3216 złotych i 9-procentowy dodatek stażowy.

Dodajmy, że poprzednik Roberta Kwaśniewskiego - wójt Stanisław Sadowski przed odejściem z Urzędu Gminy w Baruchowie pobierał wynagrodzenie w wysokości 18 tys. 550 złotych brutto, ale warto podkreślić, że jego dodatek stażowy był dużo wyższy niż obecnego wójta.

Takie diety otrzymają radni w gminie Baruchowo

Na ostatniej sesji (w maju 2024) Rada Gminy w Baruchowie ustaliła także, jakie diety będą wypłacane radnym. Dla nowego przewodniczącego samorządu Janusza Tomaszewskiego ustalono dietę w wysokości 1202 złotych. Dodajmy, że piastujący tę funkcję w poprzedniej kadencji Jarosław Komorek miał dietę wyższą o ponad 700 złotych. Otrzymywał bowiem 1932 złote. Dieta zastępcy przewodniczącego rady pozostała bez zmian - to dalej 730 złotych. O 1 procent wzrosła natomiast dieta przewodniczących komisji - obecnie to 687 złotych. Wiceprzewodniczący komisji dostawać natomiast będą 644 złote. Bez zmian pozostała natomiast dieta radnych, nie pełniących funkcji - to dalej 601 złotych.

Jak te stawki mają się do wynagrodzeń i diet w innych samorządach powiatu włocławskiego? Są niższe niż wynagrodzenia i diety w sąsiednich gminach. Na przykład Rady Gminy w Choceniu ustaliła dla wójta wynagrodzenie w wysokości ponad 19 tys. złotych brutto, ale trzeba dodać, że włodarz tej gminy sprawuje tę funkcję już kilka kadencji. Dla nowego przewodniczącego samorządu choceńskiego rada też nie poskąpiła pieniędzy - otrzymał dietę w wysokości 2100 złotych, ale taką samą jak poprzednik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy wójt gminy Baruchowo rezygnuje ze stanowiska. Zaledwie kilka tygodni po wyborach. Zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska