MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę wyborów do senatu. Taki jest termin wyborów w okręgu wyborczym nr 13. Zdjęcia

Wideo
od 7 lat
Krzysztof Kukucki opuścił senat i wrócił do pracy we Włocławku. Po wygranych wyborach samorządowych 2024 automatycznie wygasł jego mandat w senacie. Konieczne będzie więc przeprowadzenie wyborów uzupełniających w okręgu nr 13, który obejmuje Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski. Prezydent Andrzej Duda podał już dokładną datę wyborów uzupełniających do senatu.

Krzysztof Kukucki wrócił do pracy we Włocławku

Krzysztof Kukucki jesienią 2023 roku wygrał wybory parlamentarne i zasiadł w senacie. Następnie został wybrany na wiceministra rozwoju i technologii. Wiosną 2024 roku wystartował w wyborach samorządowych. W drugiej turze pokonał Marka Wojtkowskiego i zajął jego miejsce na stanowisku prezydenta Włocławka.

W poniżej galerii zobaczcie zdjęcia z lokali wyborczych w czasie wyborów samorządowych 2024 we Włocławku:

Po wygranych wyborach samorządowych mandat senatorski Krzysztofa Kukuckiego wygasł. Oznacza to konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających do senatu w okręgu wyborczym nr 13.

Termin wyborów uzupełniających do senatu w okręgu nr 13

Prezydent RP Andrzej Duda, w drugiej połowie maja 2024 roku, wyznaczył datę wyborów uzupełniających.

„Zarządzam wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w województwie kujawsko-pomorskim, w okręgu wyborczym nr 13 obejmującym obszar powiatów: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski oraz miasto na prawach powiatu: Włocławek, z siedzibą okręgowej Komisji Wyborczej w Toruniu – do mandatu, którego wygaśnięcie stwierdził Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej” – napisał prezydent Andrzej Duda w postanowieniu z 21 maja 2024.

Datę wyborów uzupełniających do senatu w okręgu nr 13 prezydent Andrzej Duda, wyznaczył na niedzielę 21 lipca 2024 roku. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7 do 21. Do urn ponownie pójdą mieszkańcy:

  • Włocławka,

  • powiatu włocławskiego,

  • powiatu aleksandrowskiego,

  • powiatu lipnowskiego,

  • powiatu radziejowskiego.

Do postanowienia dołączony został kalendarz wyborczy. Wynika z niego, że partie polityczne mają czas do 3 czerwca 2024 na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego.

Kandydatów na senatora można zgłaszać do środy 12 czerwca do godziny 16. Okręgowa Komisja Wyborcza poda – w formie obwieszczenia - informację o zarejestrowanych kandydatach na senatora do 11 lipca 2024 roku. Kampania wyborcza zakończy się 19 lipca 2024 roku o północy i rozpocznie się cisza wyborcza.

Kogo w wyborach uzupełniających wystawi pakt senacki?

Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych 2023 pakt senacki, tworzony przez Koalicję Obywatelską, Nową Lewicę i Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050), w okręgu nr 13 wystawił kandydata Lewicy – Krzysztofa Kukuckiego, pełniącego wówczas funkcję wiceprezydenta Włocławka. Na kogo pakt senacki postawi w wyborach uzupełniających? Na razie nie ma jeszcze oficjalnych informacji. Z medialnych doniesień wynika natomiast, że członkowie paktu senackiego nie są jednomyślni w kwestii tego, kto powinien wystawić kandydata. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym materiale:

- Jeżeli założenia paktu senackiego z jesieni będą obowiązywać, a zakładam, że tak będzie, to kandydat będzie na pewno Lewicy i tutaj decyzja zapadnie zapewne w centrali w Warszawie – przekazał nam Krzysztof Kukucki już po zaprzysiężeniu na prezydenta Włocławka.

PiS także planuje wystawić swojego kandydata

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku w okręgu nr 13 o mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości walczył Józef Łyczak. Przegrał z Krzysztofem Kukucki i nie dostał się do senatu na kolejną kadencję. Z informacji medialnych wynika, że w wyborach uzupełniających we Włocławku i okolicach PiS zapewne znów będzie walczył o utracony w senacie mandat.

- Prawo i Sprawiedliwość na pewno wystawi kandydata do wyborów uzupełniających do Senatu RP – mówi Jarosław Chmielewski, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta Włocławek i szef struktur miejskich PiS we Włocławku. - Jeszcze nie została podjęta ostateczna decyzja kto to będzie, ale wystawimy na pewno. Liczymy na to, że Senat zostanie zdobyty przez Prawo i Sprawiedliwość.

Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, Józef Łyczak uzyskał 65 916 głosów (był senatorem okręgu nr 13 od 2015 roku). Znacząco wyprzedził go kandydat paktu senackiego z ramienia Nowej Lewicy w okręgu nr 13 Krzysztof Kukucki. Otrzymał 82 899 głosów i uzyskał mandat senatora XI kadencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę wyborów do senatu. Taki jest termin wyborów w okręgu wyborczym nr 13. Zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska