Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O dawnym łowiectwie w Kłóbce

Renata Kudeł
W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym odbył się festyn pt. "Co pańskie to nie grzech".

"Co pańskie, to nie grzech" to tytuł drugiego już tego lata festynu folklorystycznego w Kłóbce.

- Chcemy pokazać pozarolnicze zajęcia mieszkańców dawnej wsi - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, organizator festynu w skansenie. - Obok łowiectwa, które stanowi główny temat festynu, prezentujemy także traczenia drzewa, kręcenie sznurów, wędzenie ryb, "lanie" świec, a także pokazy prac rzemieślników, między innymi kowala, garncarza, plecionkarza.

Łowiectwo ludowe - czyli mówiąc wprost - kłusownictwo, to malowniczy, barwny element życia dawnej społeczności wiejskiej. Wyprawy do lasu, najczęściej będącego własnością dziedzica, poprzedzał cały rytuał czynności; zaklęć, przepowiedni. Kłusujący mieli też odpowiednio przygotowany sprzęt do polowań i łowienia zwierząt. Dawny rytuał przedstawiły gościom, tłumnie przybyłym do skansenu, niezastąpione "Lubominianki".
Widowisko pt. "Bójta się gajowego" "Lubominianki" opowiedziały i wyśpiewały gwarą.
W Kłóbce nie zabrakło także dzisiejszych myśliwych. Przybliżyli oni zwiedzającym gwarę łowiecką i instrumenty towarzyszące polowaniom. Na stoiskach przygotowanych przez twórców ludowych i rękodzielników przyciągały wzrok haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, ozdoby z bibuły, drewna, czy sznurka.

Podczas festynu oklaskiwano, obok wspomnanego już zespołu folklorystycznego "Lubominianki" z Lubomina także Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego oraz kapelę "Dębowiacy" Alfreda Łukaszewskiego z Sompolna. Swoje trofea prezentowali myśliwi z kół łowieckich "Sarna" z Kłóbki, "Jeleń" z Chodcza i "Kuropatwa" z Lubienia Kujawskiego.

Atrakcji, także kulinarnych, nie brakowało. Niedzielne "wypady" do Kłóbki w poszukiwaniu oddechu od miejskiego życia są coraz bardziej popularne wśród włocławian i mieszkańców regionu. Czekamy na kolejne zaproszenia do Dobrzyńsko-Kujawskiego Parku Etnograficznego!

RENATA KUDEŁ
[email protected]
054 232 22 22

Swoimi produktami poczęstuje gości "DELECTA" sponsor Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska