https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O genezie bydgoskiej fary: pomiędzy Wielkopolską a Pomorzem

Muzeum Okręgowe; tik
Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy
Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy fot. Mikołaj Potocki / nadesłane
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy oraz Sekcja Bydgoska Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają na wykład dr Jacka Kowalskiego* zatytułowany "Geneza bydgoskiej fary: pomiędzy Wielkopolską a Pomorzem".

Co, gdzie, kiedy?

Co, gdzie, kiedy?

Spotkanie odbędzie się 29 listopada 2010 roku (poniedziałek) o godz. 13.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej, ul. Mennica 8.

Fara - Katedra Bydgoska p.w. św. Marcina i Mikołaja, symbol Bydgoszczy, kryjąca w swym wnętrzu cenny obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości - dostarcza badaczom architektury inspiracji i pola do poszukiwań. W ciągu kilku stuleci starano się wyjaśnić datę budowy pierwszego, drewnianego kościoła, fazy powstania murowanej świątyni, usytuować jego ciekawą i specyficzną formę architektoniczną oraz ukształtowanie wnętrza w architekturze polskiej i europejskiej. Wielu znakomitych historyków sztuki i specjalistów innych dziedzin włączyło Farę w zakres swoich rozważań.

Przeczytaj też:

Ciemno, ciasno - czyli jak żyli bydgoszczanie w średniowieczu. Wystawa w Białym Spichrzu już otwarta [zdjęcia]

.

* Jacek Kowalski jest historykiem sztuki, pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się sztuką średniowieczną. W jego ostatniej książce, wydanej w tym roku pt. "Gotyk wielkopolski. Architektura sakralna XIII-XVI wieku" pojawiły się nowe wątki związane z najstarszym bydgoskim kościołem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska