MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja sejmiku województwa w Bydgoszczy. Kardynał Ryś laureatem wyjątkowej nagrody

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W Domu Polskim w Bydgoszczy odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Podczas wydarzenia wręczono kardynałowi Rysiowi pierwszą Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio
W Domu Polskim w Bydgoszczy odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Podczas wydarzenia wręczono kardynałowi Rysiowi pierwszą Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio Arkadiusz Wojtasiewicz
Po raz pierwszy przyznano Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio. Jej laureatem został kard. Grzegorz Ryś, arcybiskup łódzki, a także człowiek nauki, historyk. Wyróżnienia w formie odznak honorowych przyznano byłym prezydentom Bydgoszczy i Torunia, Romanowi Jasiakiewiczowi i Wojciechowi Grochowskiemu.

W Domu Polskim CEF Diecezji Bydgoskiej przy ul. Grodzkiej 1 odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wcześniej, o godz. 10 w bydgoskiej katedrze radni i zaproszeni goście wzięli udział w mszy świętej w intencji mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Sejmik upamiętnił 25. rocznicę pielgrzymki Świętego Jana Pawła II na Kujawy i Pomorze. Zwrócono uwagę na jego duchowe i intelektualne dziedzictwo oraz podkreślono znaczenie papieskich pielgrzymek dla odzyskania pełni swobód obywatelskich i demokratycznych.

Podczas sesji po raz pierwszy wręczona została Nagroda Kopernikańska Fides et Ratio, ustanowiona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Otrzymał ją kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Łódzki. Nagroda, jak informuje urząd, przyznawana będzie ludziom nauki i kultury, którzy swoją działalnością i życiem realizują dewizę fides et ratio, czyli połączenia wiary z rozumem.

- Ta nagroda to odniesienie do naszego najwybitniejszego obywatela, jak sam się przedstawiał, Nicolaus Copernicus toruniensis i największych wydarzeń w historii naszych ziem, czyli bez wątpienia wizyt papieża w trzech największych miastach regionu - Włocławku, Bydgoszczy i Toruniu - mówił podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki. - Podczas spotkania ze światem nauki w auli UMK Ojciec Święty odniósł się bezpośrednio do Mikołaja Kopernika, a także innych ludzi nauki.

Całbecki podkreślił, że było jedyne takie wydarzenie, podczas pontyfikatu Jana Pawła II, które odbyło się w murach świeckiej uczelni. - Zarząd województwa postanowił przyznać nagrodę księdzu kardynałowi, wybitnemu historykowi, który w swoich badaniach nie omijał trudnych i bolesnych tematów. Zawsze i we wszystkim ksiądz kardynał poszukiwał prawdy, jest również przyszłością Kościoła, który przecież wyniósł naszego rodaka do najwyższych godności, jakie kiedykolwiek w historii objął Polak. Jest wyrazem uznania dla osiągnięć księdza kardynała, jako człowieka pokoju, który wiarę i wiedzę spaja w jedną misję łączenia ludzi.

Uroczysta sesja w ramach święta województwa kujawsko-pomorskiego

Nagroda jest rzeźbą w formie medalu, który zaprojektował prof. Szymon Mikołajczak z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Została wykonana ze srebra, szkła i dębu. Po odebraniu wyróżnienia, kard. Ryś wygłosił wykład nawiązujący do opublikowanej przez papieża w roku 1998 encykliki "Fides et Ratio".

Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyróżniono Wojciecha Grochowskiego i Romana Jasiakiewicza, którzy pełnili funkcje prezydentów Torunia i Bydgoszczy w czasie wizyty papieża Polaka 7 czerwca 1999 r. To na ich barkach spoczywała, jak podkreślał marszałek, wielka odpowiedzialność za ugoszczenie JPII.

W uroczystości wzięli udział również zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz, prezydent Torunia, Paweł Gulewski, bp. Krzysztof Włodarczyk, pierwszy zastępca wojewody kujawsko-pomorskiego, Piotr Hemmerling, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Uroczysta sesja stanowiła kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 r. Święta Województwa. Co roku odbywa się ona w jednym z trzech największych miast regionu. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się we Włocławku, a dwa lata temu w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska