MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ksiądz dr Roman Kneblewski. Kapłan diecezji bydgoskiej wzbudzał wiele kontrowersji

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Ksiądz Roman Kneblewski na zdjęciu z 2018 roku
Ksiądz Roman Kneblewski na zdjęciu z 2018 roku PPG
Biuro prasowe diecezji bydgoskiej poinformowało 27 marca o śmierci księdza dr Romana Adama Kneblewskiego. Kapłan miał 72 lata. Od 2019 roku, decyzją ówczesnego biskupa Jana Tyrawy, przebywał na emeryturze. Wcześniej był między innymi proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 3 kwietnia, o godz. 13.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

"Zmarł ks. dr Roman Adam Kneblewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Prosimy o modlitwę w Jego intencji. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie… Informacje o uroczystościach pogrzebowych wkrótce" - tak brzmiał pierwszy komunikat opublikowany 27 marca rano na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych diecezji bydgoskiej.

Wprowadzenie trumny do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 19.00. Uroczystości pogrzebowe, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, rozpoczną się w środę, 3 kwietnia, o godz. 13.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nich ceremonie na cmentarzu parafialnym przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy.

Ksiądz Roman Kneblewski. Kim był?

Później informację rozszerzono o biografię zmarłego kapłana, którą tutaj przytaczamy:

"Urodził się 26 marca 1952 roku w Bydgoszczy. Do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie wstąpił 11 czerwca 1983 roku. Święcenia diakonatu przyjął 10 maja 1987 roku, a prezbiteratu 28 października 1988 roku w Gnieźnie z rąk bp. Jana Czerniaka. Jako wikariusz pracował w bydgoskich parafiach św. Jadwigi Królowej (1988-1990) oraz św. Marcina i Mikołaja (1990-1992). Był proboszczem parafii: św. Doroty w Strzałkowie (2000-2003), Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim (2003-2007), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim (2007-2010) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (2010-2019). W latach 1991-2000 był dyrektorem I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy (mieszkając w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). W 1996 roku mianowany Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości. Był również duszpasterzem środowisk twórczych, kapelanem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ukończył filologię angielską i historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując na tej samej uczelni tytuł doktora nauk humanistycznych". (źródło: www.diecezja.bydgoszcz.pl).

Ksiądz Kneblewski o koronawirusie, Strajku Kobiet i WOŚP

Ksiądz Roman Kneblewski był bardzo kontrowersyjną postacią. Znany był ze swojej sympatii dla ruchu narodowego oraz z ostrych wypowiedzi. Wzywał, by palić Koran. Krytykował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Jerzego Owsiaka. Kiedyś zamieścił w Internecie grafikę, na której widoczne są dwie zakapturzone postaci z kosą i serduszkami WOŚP.

W czasie pandemii COVID-19 bagatelizował zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zachęcał wiernych do udziału we mszach świętych, mimo głosów płynących z Episkopatu o możliwości udzielania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w nabożeństwach.

W 2020 roku krytykował kobiety uczestniczące w Strajku Kobiet. Mówił wówczas tak: "To są wulgaryzmy, tylko, same wulgarne słowa. Na transparentach, skandowane, wykrzykiwane. Tego nie godzi się zacytować. I to kobiety wrzeszczą, robią ze swych ust kloakę. Nawet dziewczynki też krzyczą, nie wiedzą, o co chodzi. Uczy się je od maleńkości już takiego wulgarnego beznadziejnie wyuzdanego zachowania. I to jest jakieś zerwanie z tradycją, tego u nas - przynajmniej w Polsce - w naszej kulturze nie było".

Innym razem opublikował zdjęcie chłopca przyjmującego Komunię Św. Podpisał je: "Po katolicku: na kolana i do ust, a na rękę co najwyżej trzciną". Tłumaczył potem, że napisał to z przymrużeniem oka, a informacja była przeznaczona dla jego znajomych.

Biskup Tyrawa odwołał proboszcza

W czerwcu 2019 roku ks. Kneblewski został odwołany przez ówczesnego biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Biskup uzasadnił swoją decyzję, powołując się na przepis mówiący o szkodliwej lub przynajmniej nieskutecznej posłudze proboszcza. Decyzją biskupa Tyrawy ks. Kneblewski został przeniesiony na emeryturę z możliwością zamieszkania w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Duchowny odwołał się do Watykanu, ale Stolica Apostolska oddaliła odwołanie.

Mimo wszystkich kontrowersji, ks. Kneblewski cieszył się sympatią wielu wiernych. W 2017 roku, dzięki głosom swoich parafian, otrzymał tytuł "Proboszcza Roku" w plebiscycie "Expressu Bydgoskiego". Z kolei po odwołaniu go ze stanowiska proboszcza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, jego zwolennicy zorganizowali dla niego marsz poparcia.

Ksiądz Kneblewski był aktywny w mediach społecznościowych. W serwisie YouTube prowadził wideoblog "Tuba Cordis". Ostatnie nagranie zostało opublikowane 23 marca br., ale z dopiskiem, że jest to nagranie z maja 2023 roku, wcześniej niepublikowane. Pod filmem można przeczytać następującą informację: "Stan zdrowia ks. Prałata pozostaje bardzo poważny, jego życie jest zagrożone, i nie ma obecnie możliwości nagrania czegokolwiek. (...)".

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł ksiądz dr Roman Kneblewski. Kapłan diecezji bydgoskiej wzbudzał wiele kontrowersji - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska