Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O samobójstwach wśród dzieci i młodzieży i pomocy młodym ludziom mówiono podczas konferencji w Inowrocławiu. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
W inowrocławskim Teatrze Miejskim wysłuchano wykładów i dyskutowano o samobójstwach wśród dzieci i młodzieży. Konferencji towarzyszyła wystawa prac "Warto Żyć"
W inowrocławskim Teatrze Miejskim wysłuchano wykładów i dyskutowano o samobójstwach wśród dzieci i młodzieży. Konferencji towarzyszyła wystawa prac "Warto Żyć" Starostwo Powiatowe
Samobójstwom wśród dzieci i młodzieży poświęcona była specjalna konferencja zorganizowana w Inowrocławiu.

Aleksandra Gieraj, regionalna dyrektorka PFRON, o programie Dostępność Plus dla osób z niepełnosprawnościami

od 16 lat

Jak dowodzą statystyki, w Polsce samobójstwa stanowią drugą po wypadkach samochodowych przyczynę zgonów wśród dzieci i młodzieży. Na szczęście, można im zapobiegać poprzez pomoc specjalistyczną i edukację społeczną.

Tak zwanemu kryzysowi suicydalnemu, czyli tendencjom samobójczym poświęcona była specjalna konferencja w inowrocławskim Teatrze Miejskim, której patronowała starosta Wiesława Pawłowska, zorganizowana przez: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Komendę Powiatową Policji i Młodzieżową Radę Powiatu Inowrocławskiego. Konferencji towarzyszyła pokonkursowa wystawa plakatów w formie grafiki komputerowej pod tytułem "Warto Żyć".

- Do każdego z nas docierają informacje dotyczące niepokojącego stanu psychicznego młodych ludzi. Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z różnego rodzaju problemami, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. Młodzi ludzie czują się osamotnieni, odczuwają stan beznadziei a ich życie traci sens. Taki stan prowadzi do dramatycznych decyzji młodego człowieka, pogrążonego w cierpieniu. W przerażającym tempie rośnie liczba prób samobójczych i samobójstw - zauważyła starosta Wiesława Pawłowska.

Dodała też, że dzięki wykładom specjalistów zaproszonych na konferencję można było lepiej poznać przyczyny i dowiedzieć się, jak pomagać młodym ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów suicydologów, mi. in.: Halszki Witkowskiej, Jolanty Palmy, Lucyny Kicińskiej i ks. Tomasza Trzaski.

- Każdego dnia w Polsce 15 osób odbiera sobie życie. Głównym powodem załamania psychicznego jest środowisko internetu, do którego przeniosły swoje życie dzieci i młodzież. Żeby jednak doszło do próby samobójczej musi się wydarzyć wiele rzeczy - wskazała dr Witkowska wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Zwróciła też uwagę na wpływ otoczenia w jakim żyją młode osoby. Wskazała, że rodzice często bagatelizują ich problemy.

Tymczasem dla dzieci i młodzieży są to często pierwsze kłopoty w życiu, z którymi nie potrafią sobie oni poradzić.

Jak poinformowali nas przedstawiciele inowrocławskiego starostwa, w ubiegłym roku do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu zgłosiło się 41 młodych ludzi z myślami samobójczymi. Kilkoro z nich miało już za sobą próbę samobójczą. W bieżącym roku, w ciągu dwóch miesięcy, o pomoc zwróciło się 11 nastolatków z problemem suicydalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska