https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Pakości

(Dariusz Nawrocki)
Fot. Dariusz Nawrocki
Mieszkańcy Pakości wspominali dziś swych przodków walczących przed 90 laty w Powstaniu Wielkopolskim.

Powiew wolności

Obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Pakości

- Nasi pradziadkowie i dziadkowie 90 lat temu zareagowali na powiew wolności, który dotarł do nas z Poznania. Nie czekali na to, jaki będzie rozwój wypadków. Przystąpili do działań powstańczych. Nasza kompania pakoska zasłynęła w tych walkach. To dla nas wielki powód do dumy i satysfakcji - opowiadał pod pomnikiem powstańców na pakoskim cmentarzu burmistrz Wiesław Kończal.

Dumny ze swego dziadka powstańca był również wicestarosta Sławomir Szeliga. Zachęcał zebranych, by w swoim codziennym życiu jak najlepiej wykorzystywali to, o co pakościanie walczyli 90 lat temu, a więc wolność.

Przypomnijmy, że kompania wyzwoliła miasto z rąk niemieckich i ruszyła na pomoc innym miejscowościom. Uczestniczyła w wyzwalaniu m. in.: Inowrocławia, Barcina i Łabiszyna. Pakościanie walczyli pod Kcynią i Szubinem. Wreszcie zasilili szeregi 2 kompanii I batalionu 9 pułku strzelców wielkopolskich w Poznaniu i w 1920 roku uczestniczyli w wojnie z bolszewikami.

Hołd na cmentarzu

Obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Pakości

Mieszkańcy Pakości oddali na cmentarzu hołd powstańcom wielkopolskim. Uczestniczyli w Apelu Poległych, który poprowadził Leszek Adrian. Następnie przenieśli się do Szkoły Podstawowej, która od 40 lat nosi zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich.

Uczniowie przedstawili specjalnie przygotowany na tę okazję spektakl, zespół "Złota Jesień" dał koncert pieśni patriotycznych, a nauczyciel Marek Puczkarski wyświetlił film przedstawiający kolejne losy powstańców wchodzących w skład kompanii pakoskiej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska