
Takie objawy daje chora wątroba
Wątroba odpowiada m.in. za oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, za produkowanie glukozy, która jest paliwem dla mózgu.
Zobacz, jakie sygnały świadczą, że wątroba źle funkcjonuje.

Ból i powiększenie wątroby
Sama wątroba nie boli, jednak zachodzące procesy chorobowe powodują jej powiększenie, przez co uciska ona sąsiednie narządy i nerwy, powodując ból. Ból odczuwany jest tuż pod przeponą, pod żebrami z prawej strony. Powiększenie wątroby można zaobserwować poprzez znaczne zwiększenie obwodu brzucha (tzw. wodobrzusze).
Chora wątroba daje wiele zewnętrznych objawów, które są łatwo zauważalne, ale można pomylić je z innymi chorobami. Zobacz na następnym slajdzie, jakie to objawy.

Świąd
Przy chorej wątrobie (zaburzenia wydzielania żółci) pojawia się swędzenie skóry bez wysypki. Swędzenie początkowo pojawia się w obrębie dłoni i stóp, nasila się przede wszystkim w nocy, po położeniu się do lóżka i ogrzaniu ciała.

Siniaki i obrzęki
Wątroba bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Zaburzona praca wątroby może się objawiać łatwością powstawania siniaków, które powstają nawet po delikatnym ucisku na skórę.
Charakterystyczne są także obrzęki, na przykład wokół kostek. Spowodowane są one spadkiem produkcji albuminy, białka utrzymującego prawidłowe ciśnienie onkotyczne krwi. Przy niskim poziomie albuminy dochodzi do przesunięcia płynów z naczyń krwionośnych do tkanek.