Wątroba - co to za narząd
Wątroba (z łac. hepar) jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Narząd ten jest częścią układu pokarmowego, a umiejscowiony jest w prawej górnej części jamy brzusznej, pod przeponą. Jest podzielona na dwa główne płaty: prawy i lewy, a komórki wątroby to hepatocyty. Przeciętnie wątroba waży około 1,5 kg, u mężczyzn zwykle jest większa, niż u kobiet (waży odpowiednio około 1,6 kg i 1,4 kg).
Czy można żyć z usuniętym fragmentem wątroby?
Wątroba jest unikalna, gdyż ma zdolność regeneracji. Jeśli zajdzie konieczność usunięcia kawałka wątroby (na przykład ze względu na zmiany chorobowe lub jeśli oddawana jest na przeszczep), to wątroba odrośnie do swoich dawnych rozmiarów. Gdy wątroba jest zdrowa, można bez szkody usunąć nawet dwie trzecie tego narządu, mniej w przypadku, gdy wątroba jest chora. Jednak bez wątroby nie można żyć. Dlatego warto dbać o swoją wątrobę.
Najczęstsze choroby wątroby
Najczęściej spotykanymi chorobami wątroby są wirusowe zapalenia wątroby (w skrócie WZW) czyli choroby zakaźne wywołane przez wirusy zapalenia wątroby. Najgroźniejsze z nich to WZW typu A, B i C.
wirusowe zapalenie wątroby typu A – wywołane jest wirusem HAV, do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, to tak zwana „choroba brudnych rąk",
wirusowe zapalenie wątroby typu B – wywołane jest wirusem HBV,
wirusowe zapalenie wątroby typu C – wywołane jest wirusem HCV.
Do zakażenia wirusem HBV i HCV dochodzi poprzez krew (np. zainfekowany sprzęt medyczny i niemedyczny), także przez kontakty seksualne z zakażonym partnerem oraz z matki na dziecko.
Jaką funkcję pełni wątroba?
Wątroba jest niezastąpiona w ludzkim ciele, dlatego nie da się bez niej żyć. Pełni ona funkcję detoksykacyjną (oczyszcza organizm z toksyn i produktów przemiany materii), metaboliczną, filtracyjną i magazynującą (magazynuje witaminy i żelazo).
Jedną z najważniejszych funkcji wątroby jest produkowanie glukozy. Zamiana węglowodanów w łatwo przyswajalną glukozę to wręcz jeden z najważniejszych procesów metabolicznych w ludzkim organizmie. Glukoza odżywia komórki całego organizmu, choć najważniejsza jest dla pracy mózgu. Hipoglikemia czyli nagły spadek poziomu glukozy może być dla mózgu bardzo niebezpieczny.
Co jeszcze robi wątroba?
ogrzewa krew i ma udział w procesach jej krzepnięcia,
bierze udział w procesie trawienia pokarmów, tworzy żółć, reguluje gospodarkę węglowodanową, syntezę tłuszczów,
kontroluje poziom i rodzaj cholesterolu we krwi,
hamuje nadmierną aktywność układu odpornościowego,
metabolizuje leki i inne substancje pochodzące spoza organizmu.
Żabi brzuch i głowa meduzy - charakterystyczne objawy chorej wątroby
W zaawansowanym etapie niewydolności wątroby (marskość wątroby) dochodzi do nagromadzenie dużej ilości płynów w jamie brzusznej, co z kolei prowadzi do znacznego powiększenia obwodu brzucha. Brzuch jest wówczas rozlany, to tzw. żabi brzuch. Skóra na takim brzuchu jest naciągnięta i prześwitują przez nią naczynia krwionośne, zwłaszcza jest to widoczne w okolicach pępka. Naczynia krwionośne wyglądają jak węże, stąd nazwa głowa meduzy.
Objawy chorej wątroby - lista
Objawy chorej wątroby można pomylić z innymi chorobami. Na przykład mogą pojawić się alergie lub zaostrzenie objawów alergicznych, takich jak katar, wysypki skórne, astma. Inny objaw chorej wątroby to uporczywe bóle głowy. Stosowanie środków przeciwbólowych może dodatkowo obciążać i tak niewydolną wątrobę.
To tylko część objawów chorej wątroby. Zobacz, jakie sygnały świadczą, że wątroba źle funkcjonuje. One powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Im wcześniej choroba wątroby zostanie wykryta i zdiagnozowana, tym większe są szanse na wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia.