Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżenie ratingu. Klienci Pekao SA mogą czuć się bezpiecznie

tik
W poniedziałek wieczorem Agencja "Standard&Poors" obniżyła wiarygodność kredytową Włoch z A+ do A. Co to oznacza dla zwykłych kredytobiorców? Czy nasze oszczędności są bezpieczne? Na pytania odpowiada dr Mirosław Bajda, dyrektor generalny polskiej agencji ratingowej EuroRating.

- Czym jest rating?

- Rating jest wyrażoną w określonej skali oceną wiarygodności finansowej, czyli oceną zdolności do terminowej spłaty zobowiązań finansowych ocenianego podmiotu. Ratingi nadawane są zwykle przez agencje ratingowe, czyli firmy wyspecjalizowane w analizie ryzyka kredytowego (tj. ryzyka bankructwa) różnych podmiotów. Ratingi mogą być nadawane zarówno przedsiębiorstwom, instytucjom finansowym (np. bankom), jak też samorządom oraz państwom (a dokładniej - obligacjom emitowanym przez państwa).

Przeczytaj: Moody's może obniżyć rating francuskich banków jeszcze w tym tygodniu

- W poniedziałek wieczorem Agencja Standard&Poors obniżyła wiarygodność kredytową Włoch. Co to oznacza dla naszych kredytobiorców?

Obniżka ratingu Włoch o jeden stopień (z A+ do A) nie miała jak dotąd negatywnego wpływu na rynki finansowe. Prawie nie zareagowały na nią również notowania złotego do innych walut, stąd też w perspektywie krótkoterminowej nie spodziewamy się aby zdarzenie to miało znaczenie dla polskich kredytobiorców (w tym zadłużonych w walutach obcych). Warto jednak podkreślić, że rating po obniżce nadal ma perspektywę negatywną, co oznacza, że prawdopodobne jest jego dalsze obniżenie. Możliwość obniżenia włoskiego ratingu (obecnie aż o trzy poziomy wyższego od nowego ratingu S&P) zasygnalizowała już wcześniej także agencja ratingowa Moody's. Ze względu na wysokie zadłużenie państwa i pogarszające się perspektywy włoskiej gospodarki temat wypłacalności Włoch będzie więc z pewnością jeszcze przyciągał uwagę rynków finansowych w przyszłości.

Przeczytaj również: Andrzej Sadowski: - Obama zepsuł dolara

- Czy nasze oszczędności są bezpieczne?

- Według dostępnych publicznie informacji polskie banki nie posiadają istotnych ilości obligacji krajów zaliczanych do najbardziej ryzykownych w strefie euro (oprócz Włoch do grupy tej należy Irlandia, Portugalia oraz - najbliższa bankructwa - Grecja). Włochy nie są także szczególnie licznie reprezentowane wśród większościowych udziałowców polskich banków, bowiem tylko bank Pekao SA należy do włoskiej grupy bankowej UniCredit. Pekao SA posiada przy tym rating agencji ratingowej EuroRating na stosunkowo wysokim poziomie "A" i charakteryzuje się w naszej opinii bardzo dobrą sytuacją finansową. Bank ten nie jest również w szczególny sposób uzależniony od finansowania udzielanego przez większościowego właściciela, tak więc jego depozytariusze mogą nadal czuć się bezpiecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska