MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport Fitch o Bydgoszczy: Wyniki finansowe miasta na "dobrym poziomie". Oceniono też zdolność spłaty zadłużenia

OPRAC.: mc
Agencja ratingowa Fitch oceniła stan finansów Bydgoszczy
Agencja ratingowa Fitch oceniła stan finansów Bydgoszczy ZDMiKP
Eksperci niezależnej agencji ratingowej wystawili finansom miasta ocenę BBB+. Oznacza to "perspektywę stabilną". Wskazano na to, że samorząd musi wykonywać budżet w warunkach wysokiej inflacji. Ratusz tłumaczy: To dzięki bardzo odpowiedzialnemu podejściu do pieniędzy bydgoszczan.

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „BBB+”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienione oczekiwania Fitch, że wyniki finansowe Bydgoszczy pozostaną stabilne w latach 2024-2028 i zgodne z ratingami.

- Wyniki finansowe Miasta pozostały na dobrym poziomie pomimo wysokiej inflacji i stóp procentowych, spowolnienia gospodarczego oraz spadku dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Eksperci prognozują jednak pogorszenie wskaźnika spłaty zadłużenia w średnim okresie ze względu na kontynuowane wysokie wydatki majątkowe wymagające finansowania dłużnego w połączeniu ze stabilnymi wynikami operacyjnymi - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy w komunikacie na temat wyników badań agencji ratingowej

Analitycy Fitcha spodziewają się, że niższe dochody z PIT i wzrost wydatków wynikający z presji płacowej będą ciążyć na nadwyżce operacyjnej, jeśli system finansowania jednostek samorządu terytorialnego (JST) nie ulegnie zmianom.

Nowy rząd, nowa perspektywa?

- Ta ocena to dobra wiadomość, po kilku trudnych latach ograniczania dochodów samorządów. Pokazuje, że zdaliśmy jako miasto egzamin odpowiedzialności z zarządzania pieniędzmi bydgoszczan, które zostały uszczuplone - mówi Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta. - Realizujemy ważne inwestycje, skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne, unikamy bezrefleksyjnego zadłużania się, które mogłoby w przyszłości zahamować rozwój. Wspólnie z innymi samorządami współpracujemy z nowym rządem nad realnym zrekompensowaniem utraconych wpływów oraz transparentnym i sprawiedliwym podziale środków centralnych pomiędzy poszczególne samorządy.

Fitch Ratings to działająca od ponad 100 lat, wiodąca międzynarodowa agencja ratingowa, która ocenia wiarygodność finansową wielu podmiotów. Posiada dwie siedziby: w Nowym Jorku i Londynie oraz ok. 50 biur na świecie.

Odnośnie zadłużenia miasta, w raporcie o Bydgoszczy możemy przeczytać, między innymi, że w scenariuszu Fitch na lata 2024-2028 wskaźnik spłaty zobowiązań "osłabi się do 9x-10x w 2028r., z mocnych 4,6x w 2023 roku". Co to oznacza i z czego wynika? Powodem takiej sytuacji, wskazują analitycy, będzie prognozowany wzrost zadłużenia ogółem netto, przy czym najwyższy jego poziom przewidywany (około 1 630 mln zł) przewidywany jest w roku 2028. To wszystko przy stabilnych wynikach operacyjnych.

"Oczekujemy, że nadwyżka operacyjna pozostanie stabilna i wyniesie około 162 mln zł średnio w latach 2024-2028, jednak poniżej średniej w latach 2019-2023 wynoszącej 250 mln zł. Przewidywany przez nas duży program inwestycyjny, z wydatkami majątkowymi wynoszącymi blisko 2,3 mld zł łącznie w latach 2024-2028, składa się z dużej liczby małych i średnich projektów. Oczekujemy, że dochody majątkowe (dotacje z UE i budżetu państwa) sfinansują co najmniej 40%-50% planowanych wydatków majątkowych Miasta", czytamy w ocenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska