Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne koło domu

Nowa Trybuna Opolska
Wodę w ogrodzie po prostu trzeba mieć. Nawet w najmniejszym może się zmieścić mały wodotrysk, a jeśli ktoś ma większą połać do zagospodarowania, może sobie pozwolić na oczko wodne.

Nie musi mieć regularnego kształtu koła. Może być uformowane tak, jak na to pozwala kształt działki, ale jedno jest pewne: nawet niewielkie własne jeziorko daje właścicielom dużo satysfakcji, uspokaja i korzystnie zmienia mikroklimat ogrodu podczas upałów.

- Nie jest prawdą, że im mniejsze oczko, tym mniej w nim pracy, ponieważ procesy samooczyszczania zachodzą łatwiej w większych zbiornikach - przestrzega Grzegorz Konopka, architekt krajobrazu.
- Jednak praca przy takim jeziorku w miniaturze doskonale wycisza i relaksuje. Nie może ono jednak być zbyt płytkie. Musi mieć ok. 50 cm głębokości.

Oczko powinno być zlokalizowane w miejscu, skąd będzie dobrze widoczne z tarasu, jednak nie należy umieszczać go pod drzewami, bo spadające liście zanieczyszczają wodę. Najlepiej znaleźć na nie taką lokalizację by nie było przez cały dzień w pełnym słońcu. Mocno nagrzewająca się woda sprzyja szybkiemu rozrostowi glonów i powoduje systematyczny ubytek tlenu, co jest niekorzystne dla pływających w oczku rybek.

Jeśli mamy dużą działkę, warto ustalić miejsce dla oczka przed jej zagospodarowaniem biorąc pod uwagę to, że aby je oświetlić i zainstalować pompę, trzeba doprowadzić prąd. Lepiej więc jeżeli wybierzemy miejsce niezbyt odległe od domu.

Do zagospodarowania oczka trzeba się starannie przygotować i zapoznać u ogrodnika z tym, jakie rośliny sadzimy na głębokości, a jakie na pytkiej wodzie. Powinniśmy też najpierw przygotować podłoże do nasadzeń.

Sadzić trzeba z głową

- Tu nawet kolejność sadzenia nie jest obojętna - zwraca uwagę Grzegorz Konopka. - Najpierw sadzi się rośliny podwodne, aby jak najszybciej zaczęły pobierać z wody składniki pokarmowe, co ją oczyści z glonów, a potem te, które pozostaną na powierzchni. Dobrze jest też zastosować filtr biologiczny ( obszar za żwirem, przez który przechodzi woda) i wytrąca zanieczyszczenia.

Do najpiękniejszych roślin wodnych należą lilie wodne czyli grzybienie, które powinny być najważniejszym zakupem. Sadzimy je w strefie wody głębokiej. Bardzo ładnie wygląda też grzybieńczyk wodny oraz żółty grążel, a także jaskry oraz rogatek sztywny.

W strefie płytkiej, na głębokości od 10 do 30 cm sadzimy strzałki wodne, jaskier wodny, jeżogłówki, rdest ziemnowodny,
Rośliny przeznaczone do oczek wodnych wymagają specyficznej pielęgnacji. Są bardzo ekspansywne i mogą w krótkim czasie zupełnie zakryć powierzchnię wody.
- Trzeba sadzić niewiele roślin, najlepiej 5 na metr kwadratowy, a jeśli zauważymy, że za bardzo się rozpanoszyły - część szybko likwidujemy - radzi Konopka. - Jednym z prostych sposobów na ograniczenie rozrostu jest sadzenie roślin w specjalnych koszach wyłożonych jutą, w których miesza się piasek z gliną w stosunku 2:1.

W ogrodnictwach, które zajmują się uprawą i handlem roślin błotnych i wodnych, można kupić kosze oraz wiele akcesoriów, które ułatwiają pielęgnację oczek wodnych, m.in materiały niezbędne do uszczelniania oczek: folię PCV lub kauczukową.

- Ostatnio pojawiła się w sklepach nowa folia o nazwie Gardenmat - poleca Grzegorz Konopka. - Pomiędzy dwoma warstwami umieszczona jest w niej warstwa betonitu, dzięki czemu ma ona właściwość samonaprawy.
Przed budową oczka, trzeba starannie zabezpieczyć brzegi.

- Najlepiej utworzyć na nich tarasy z gruzu i ziemi, obłożyć je kamieniami.Jeśli obsypie się je różnej wielkości żwirkami, nabrzeże oczka będzie się pięknie prezentować a żwirek zamaskuje widoczne kawałki folii, którą uszczelniliśmy brzegi.

Wśród mchów i kamieni

O wyglądzie oczka w dużym stopniu decyduje jego nabrzeże i rosnące tam rośliny. Naturalny charakter uzyskamy układając najpierw różnej wielkości kamienie, a dopiero potem obsadzamy je roślinami. Możemy się postarać o różne kolory kamieni - pasiasty gneis, zielony serpentynit, szarobeżowe otoczaki, a nawet nieregularne odpady marmuru Biała Marianna czy też żółtego piaskowca. Na najwyższej “kondygnacji", dokąd woda nie dociera, mogą rosnąć odporne na suszę skalne rośliny, takie jak żagwin, kępki traw ( turzyca, kostrzewa sina i niedźwiedzia), rozchodniki itp. Niżej, tuż nad brzegiem, sadzimy rośliny, które dobrze rozwijają się w wilgotnym podłożu. Doskonale będą wyglądać żółte kosaćce i miniaturowe irysy syberyjskie, a także miodunka i żurawka o ciemnych liściach. Najniżej, tuż nad wodą, jest miejsce dla kaczeńców, błotnych niezapominajek, babki wodnej, tojeści, wiązówki krwawnicy i strzałki wodnej a także trzcin z dekoracyjnymi pałkami.
Jeśli oczko jest duże, na wyższych partiach możemy posadzić niektóre gatunki niskich krzewów i iglaków - kosodrzewinę, pięciornik, tawułkę, a także irgę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska