Oczyszczalnia objęta jest Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych i była zobligowana do rozpoczęcia modernizacji najpóźniej w 2010 roku. Obecnie projekt został zmodyfikowany i dostosowany do wytycznych programu "Infrastruktura i Środowisko". Dotacja pozwoli sfinansować połowę prac. Drugą część pieniędzy dołoży spółka.
Przeczytaj także:Bydgoszcz. Po feriach drogowcy szykują się do zmian połączeń na trasie do dworca PKP
- Modernizacja to nie tylko wymóg proceduralny - mówi Michał Buzalski, prezes spółki "Kapuściska". - Jest ona niezbędna, bo likwidowane są zakłady Zachem. Zmieni się rodzaj i ilość odprowadzanych z tego obszaru ścieków, bo nadal na tym terenie działa blisko 130 firm, odprowadzających ścieki komunalne i przemysłowe. Zamierzamy tak przebudować układ, żeby oczyszczalnia przyjmowała oba rodzaje zanieczyszczeń - dodaje Buzalski.
Spółka zamierza zastosować rozwiązania, które pozwolą redukować zanieczyszczenia już na wlocie do oczyszczalni. - Likwidacja Zachemu to dramat pracowników, ale oznacza również obniżenie stężenia ścieków przemysłowych - tłumaczy Małgorzata Sawicka, sekretarz zarządu spółki. - Pozwoli to na dokładniejsze i skuteczniejsze ich oczyszczanie.
Poprawa jakości ścieków przemysłowych to jedno. Jak się dowiedzieliśmy, przez ostatnie dziesięć lat zmieniły się też parametry ścieków komunalnych. Co prawda o 50 procent spadło zużycie wody, ale używamy za to coraz bardziej skoncentrowanych i agresywnych chemikaliów.
Zakończenie inwestycji w Łęgnowie planowane jest na 31 grudnia 2014 roku.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »