Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś w wielu punktach Chełmna żacy rozłożą sztalugi

Monika Smól
Monika Smól
Alicja Dziedzina otrzymała wyróżnienie I stopnia na plenerze kilka lat temu.
Alicja Dziedzina otrzymała wyróżnienie I stopnia na plenerze kilka lat temu. Monika Smól
Bądźmy wyrozumiali dla studentów. Chcą wejść w różne zakątki.

Dziś w Mieście Zakochanych rozpoczynają się XII Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury. Potrwają one do 27 lipca.

Jak co roku, na ulicach, w bramach, przy kościołach i w różnych innych zakątkach miasta będzie można spotkać żaków, oddających się swojej pasji. Będą malować to, co wpadnie im w oko i zauroczy.

- Urząd Miasta Chełmna już po raz dwunasty organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - informuje Elżbieta Pawelec, inspektor ds. promocji turystycznej w Wydziale Oświaty, Kultury i Promocji Urząd Miasta Chełmna. - Studenci architektury, od 18 do 26 lipca, będą twórczo zwiedzać „Polskie Carcassonne” podtrzymując tym samym tradycję „portretowania” Chełmna ze szkicownikiem. Unikatowej wartości zabytki, które w 2005 roku zostały wpisane na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, stanowią niewątpliwie atrakcję przyciągającą wielu sympatyków pięknej architektury.

Warsztaty organizowane są od 2004 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów różnych uczelni. Dotychczas w plenerach uczestniczyli studenci z politechnik: Białostockiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Wrocławskiej, Śląskiej w Gliwicach, Radomskiej, Lwowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, a także Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

- W tym roku wpłynęły do nas zgłoszenia z ośmiu uczelni: politechnik: Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Warszawskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej - dodaje Elżbieta Pawelec. - Efektem spotkań jest również wydawany każdego roku album z wybranymi pracami żaków. Wśród nich znajdziemy: rysunki, pastele, akwarele i obrazy olejne. Nie brakuje w nim najciekawszych prac uhonorowanych nagrodami, są też inne, prezentujące piękno naszego miasta.

Prace wykonane podczas warsztatów wystawiane będą podczas dwóch wystaw: pierwsza - już 27 lipca przy Bramie Grudziądzkiej oraz druga - podczas corocznie organizowanych „Walentynek Chełmińskich” na specjalnie zorganizowanej wystawie pt. „Chełmno - miasto zabytków i zakochanych” w Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Celem organizowania pleneru jest promocja młodych talentów, ale również pięknie położonego Chełmna oraz jego zabytków, stanowiących cenne dziedzictwo kulturowe Polski. Poza tym, plener ma charakter konkursu, a najlepsze prace uhonorowane zostają nagrodami dla żaków. Każdy z nich ma bowiem obowiązek zostawić w urzędzie miasta minimum dwie swoje prace.

Poplenerową wystawę prac będzie można obejrzeć 26 lipca, między godz. 12 a 16.30, przy Bramie Grudziądzkiej i murach obronnych.

Będzie można obejrzeć nie tylko uhonorowane nagrodami obrazy, ale również inne, które powstaną w trakcie pobytu studentów w mieście. Zainteresowani, w porozumieniu ze studentami, będą mogli kupić od nich prace, które wpadną im w oko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska