Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od soboty komunikacyjne trzęsienie ziemi w bydgoskim Śródmieściu - zamknięta ulica Gdańska, autobusy zastępcze

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
Od 1 lipca duże utrudnienia na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Piszemy też o zmianach w organizacji ruchu.
Od 1 lipca duże utrudnienia na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Piszemy też o zmianach w organizacji ruchu. Tomasz Czachorowski
Trzeba będzie rozebrać fragmenty torowiska, zamknięte będą dwie pętle tramwajowe (Bielawy i Las Gdański), zawieszone zostanie kursowanie kilku linii tramwajowych. Wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza, trasy zmienią też niektóre linie autobusowe. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy na temat utrudnień, które obowiązują od soboty, 1 lipca.

Jak na swojej stronie internetowej przypomina ZDMiKP, spółka MWiK podpisała niedawno kolejne umowy z nowymi wykonawcami, którzy będą realizować budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej w naszym mieście. Prace przy budowie podziemnych zbiorników retencyjnych rozpoczęły się już na ulicy Piotra Skargi, Mikołaja Reja i Polance. Trwają roboty przy placu Wolności, placu Weyssenhoffa, Wyszyńskiego i na kilku innych ulicach. Nowe zbiorniki pojawią się też w Fordonie i na Osiedlu Leśnym.

Wakacje z zamkniętym przejazdem Gdańską

Prace są prowadzone metodą wykopową, dlatego w najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się dużych zmian w organizacji ruchu na wielu ulicach. Niestety, nie ominą one też bydgoskiej komunikacji.

- Roboty kanalizacyjne będą prowadzone na ul. Gdańskiej w trzech miejscach: przy placu Wolności, ul. Słowackiego oraz Al. Mickiewicza. Prace zostały skoordynowane tak, aby wykonać je przy jednym zamknięciu ul. Gdańskiej - informuje ZDMiKP.

Jak czytamy w obszernej informacji zamieszczonej przez ZDMiKP, robotnicy, aby wykonać prace muszą rozebrać fragmenty torowiska tramwajowego. Mają na to czas w okresie wakacyjnym (nie podano konkretnej daty zakończenia robót, ale wodociągowcy wcześniej zgłaszali 15 sierpnia jako termin końca prac - przyp. red).

W związku z tym, konieczne jest okresowe wyłączenie ul. Gdańskiej z ruchu tramwajów oraz wprowadzenie ograniczeń dla samochodów. Od soboty (1 lipca) dla ruchu tramwajowego zamknięta zostanie pętla Bielawy i Las Gdański P+R .
Wprowadzono następujące zmiany:

  • Linie nr 0 i 1 zostaną zwieszone
  • Linia nr 4 zostanie zawieszona (na odcinku od r. Jagiellonów do pętli Glinki zostanie zastąpiona linią nr 6);
  • Linia nr 10 zostanie zawieszona (od r. Jagiellonów do pętli Niepodległości linia zostanie zastąpiona linią nr 2)
  • Linia nr 2 jadąc z Kapuścisk zostanie skierowana od ronda Jagiellonów do pętli Niepodległości;
  • Linia nr 6 jadąc z Łęgnowa od ronda Jagiellonów zostanie skierowana do pętli Glinki;
  • Linie nr 3, 5, 7, 8, 9 będą kursowały na swoich dotychczasowych trasach.
Schemat komunikacji tramwajowej po wprowadzeniu zmian
Schemat komunikacji tramwajowej po wprowadzeniu zmian ZDMIKP

Na ul. Gdańskiej uruchomione zostaną dwie zastępcze linie autobusowe za tramwaj:
- linia ZaT2 w relacji r. Jagiellonów (przystanek w zatoce zlokalizowanej po północnej stronie ul. Jagiellońskiej, przed ul. Konarskiego) - Gdańska - Las Gdański (w weekendy wydłużona do pętli Myślęcinek P&R)
- linia ZaT6 w relacji r. Jagiellonów (przystanek w zatoce zlokalizowanej po północnej stronie ul. Jagiellońskiej, przed ul. Konarskiego - Gdańska - Chodkiewicza - pętla Bielawy.

Obie linie zastępcze w kierunku do r. Jagiellonów jechać będą ul. Gdańską - Świętojańską - Pomorską – Śniadeckich - powrót na ul. Gdańską. Linie ZaT2 i ZaT6 zatrzymywać się będą na wysokości istniejących przystanków tramwajowych.

Wyłączony z obsługi komunikacyjnej zostanie przystanek Gdańska/Cieszkowskiego w kierunku do r. Jagiellonów.
Dodatkowo, w kierunku do r. Jagiellonów, linie te zatrzymywać się będą na przystankach: Gdańska/Świętojańska (przystanek tymczasowy) i Śniadeckich/Gdańska.

Swoje trasy zmienią autobusy linii nr 71 i 77

Linie nr 71 i 77 jadąc w kierunku pętli Morska zostaną przekierowane z ulicy J.J. Śniadeckich w ulicę Z. Krasińskiego do ronda Ossolińskich i dalej alejami Ossolińskich do placu Weyssenhoffa.

Przystanki wyłączone z obsługi pasażerskiej: Gdańska / Cieszkowskiego i Mickiewicza / Teatr Polski. Przystanki na trasie objazdowej Śniadeckich / Gdańska, Markwarta / 3 Maja i plac Weyssenhoffa. Od ronda Wielkopolskiego powrót na trasę.

Dodatkowo od 1 lipca uruchomiona zostanie linia autobusowa W (weekendowa) z pętli Wilczak do pętli Myślęcinek, przez rondo Jagiellonów. Linia będzie kursowała tylko w weekendy i święta - raz na godzinę - od ok. godz. 10.00, do ok. 18.00 - informuje ZDMiKP.

Planowane prace kanalizacyjne na ulicach: Ugory, Stawowej, I. Skorupki, A. Mickiewicza, I. Paderewskiego, Powstańców Wielkopolskich, R. Markwarta, Aleje Ossolińskich wpłyną na dalsze zmiany na liniach autobusowych. O szczegółach poinformujemy niezwłocznie po uzyskaniu informacji od inwestora tj. Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy - informuje ZDMiKP

Duże utrudnienia dla kierowców w Śródmieściu

Na ul. Gdańskiej przy placu Wolności (od ul. Pomorska/Dworcowa do posesji nr 25) oraz od skrzyżowania ul. Śniadeckich do skrzyżowania z Aleją Mickiewicza będzie mógł odbywać się ruch wyłącznie pojazdów budowy, zaopatrzenia, dojeżdżających do posesji, komunikacji publicznej oraz pojazdów służb miejskich i rowerzystów. Na odcinku od ul. Śniadeckich do Alei Mickiewicza będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy - informują drogowcy.

Ponadto z ul. Gdańskiej (część północna) możliwy będzie ruch pojazdów tylko w kierunku ul. Świętojańskiej (bez możliwości wjazdu w al. Mickiewicza).

Ulica 20 Stycznia 1920 (odcinek przy Parku Jana Kochanowskiego ) oraz ul. Słowackiego będą ulicami dwukierunkowymi, obsługującymi przyległe posesje, z możliwością wyjazdu tylko na al. Mickiewicza.

Informacje dotyczące dojazdów do poszczególnych ulic:

  • Dojazd do ul. Cieszkowskiego od ul. Pomorskiej będzie możliwy tylko dla pojazdów budowy, zaopatrzenia, dojeżdżających do posesji (także odcinkowo do ul. Gdańskiej) oraz pojazdów służb miejskich i rowerzystów;
  • Dojazd do al. Mickiewicza od strony północnej będzie się odbywał ul. Kamienną, Sułkowskiego Al. Powstańców Wielkopolskich
  • Dojazd do al. Ossolińskich z ul. Kamiennej będzie odbywał się przez ul. Sułkowskiego, Sieńki,
  • Dojazd do ul. Dworcowej od strony ul. Jagiellońskiej będzie się odbywał ul. 19 marca 1981 r. oraz ul. Parkową a do ul. Gdańskiej powyżej Placu Wolności z wjazdem od ul. Konarskiego.

- Według specjalistów z MWiK, po przeprowadzonej inwestycji związanej z retencją wód opadowych, miasto ma działać jak „gąbka” - informuje ZDMiKP. Nowy system retencji ma chronić miasto przed skutkami nawalnych deszczy oraz nadmierną ilością wód opadowych i roztopowych. Nowoczesny system nie tylko pozwoli na gromadzenie wody w sytuacji, w której mamy do czynienia z nadmiarem opadów, ale daje możliwość przetrzymywania tej wody, uzdatniania i wprowadzenia do sieci wówczas, kiedy mamy do czynienia z niedoborem. System ma stworzyć warunki, które umożliwią maksymalne wykorzystanie wody deszczowej, tak aby zminimalizować jej odpływ.

(opracowano na podstawie komunikatu Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od soboty komunikacyjne trzęsienie ziemi w bydgoskim Śródmieściu - zamknięta ulica Gdańska, autobusy zastępcze - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska