Poznańska firma budowlana DOTA Sp. z o.o, generalny wykonawca przebudowy dworca PKP w Inowrocławiu, sprawiła podróżnym i obsłudze stacji miłą niespodziankę. Mimo iż termin zakończenia prac mija 31 marca, funkcja dworca tymczasowego, znajdującego się w kontenerze, na mocy decyzji zarządu PKP SA została w nocy z 30 na 31 stycznia przeniesiona na parter modernizowanego obiektu.
Tak więc od wtorku, 31 stycznia, pasażerowie mogą wreszcie korzystać z kas biletowych, poczekalni i toalet w odnowionej części dworca. Są one im udostępnione od poniedziałku do piątku w godz. 5.10-19.50, zaś w niedziele i święta w godz. 7.10-19.50. - Są to godziny dostosowane do ruchu kolejowego na inowrocławskiej stacji. Niewykluczone, że w przyszłych zmianach w rozkładzie jazdy PKP godziny ulegną zmianie - powiedział "Pomorskiej" Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Marketingu PKP SA.
Trwająca od kilku lat przebudowa dworca w Inowrocławiu dobiega końca. Od jutra, 31 bm., podróżni będą mogli skorzystać z poczekalni i kas w modernizowanym budynku. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na I kwartał br.
W nocy z 30 na 31 stycznia obsługa pasażerska zostanie przeniesiona z kontenerowego dworca do modernizowanego budynku. Tym samym pasażerowie zyskają znacznie większą przestrzeń, obejmującą poczekalnię, kasy biletowe i toalety. Dostępne będzie również pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Do czasu zakończenia inwestycji budynek będzie pełnił funkcję dworca tymczasowego. Wewnątrz obiektu wykonawca będzie prowadził jeszcze prace wykończeniowe. Prowadzone będą również czynności związane z odbiorami.
Jak informmuje wspomniane biuro PKP SA, dzięki przebudowie dworzec w Inowrocławiu stał się nowoczesny, bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku pojawiły się ścieżki dla osób niewidomych, a także tablica tyflograficzna i oznaczenia w języku Braille’ a. Obniżono okienka kasowe i zamontowano pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Na dworcu pojawiła się też winda.
W ramach inwestycji zmieniony został układ pomieszczeń w budynku. Wśród wykonanych prac można wskazać m.in. na odnowienie elewacji, wymianę instalacji, poszycia dachowego oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Renowacji poddano także tunel pod budynkiem.
Przeniesienie obsługi pasażerskiej do dworca to jeden z ostatnich etapów prowadzonej przez PKP S.A. inwestycji. Planowany termin zakończenia całego przedsięwzięcia i oddania obiektu do użytku to koniec I kwartału br.
Za realizację prac odpowiada Firma Budowlana DOTA Sp. z o.o. sp. k. Koszt inwestycji wynosi 9,6 mln zł netto.
