Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddam nerkę, bo Cię kocham

(has)
Od stycznia do października w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy lekarze wykonali zaledwie dwa rodzinne przeszczepienia.
Od stycznia do października w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy lekarze wykonali zaledwie dwa rodzinne przeszczepienia. sxc.hu
Edukacja i dobra opieka nad dawcą rodzinnym może zwiększyć liczbę przeszczepień.

Nie kochamy swoich bliskich mniej niż przeciętny Duńczyk czy Szwed. A jednak w Skandynawii ponad połowa transplantacji to zabiegi, w których przeszczepiany jest narząd od żywych dawców. W Polsce to zaledwie 4 proc.

Od stycznia do października w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy lekarze wykonali zaledwie dwa rodzinne przeszczepienia. - Badaliśmy więcej par, ale ostatecznie odstąpiliśmy - wspomina prof. Zbigniew Włodarczyk, szef kliniki transplantologii i chirurgii ogólnej w "Juraszu".

Przeczytaj także:Nawet księża zachęcają do oddawana po śmierci organów

W ocenie transplantologów przyczyny takiego stanu rzeczy leżą w niedostatku edukacji oraz braku ram organizacyjnych dla dawstwa rodzinnego.

Sytuację ma zmienić specjalny program, który już jest realizowany w Warszawie (do końca października przeprowadzono tam aż 18 przeszczepień rodzinnych).

Prof. Włodarczyk: - Osoba, która chce oddać nerkę swojemu bliskiemu musi wiedzieć i czuć, że jest pod szczególną opieką. Chodzi m.in. o ubezpieczenie i zapewnienie ciągłości pracy. Zdaję sobie sprawę, że wymaga to wielu zmian, ale są one możliwe. Dopóki pracodawcy nie zrozumieją, że osoba, która oddaje nerkę jest najlepszym pracownikiem z możliwych, bo wykazała się altruizmem, czyli jest dobrym człowiekiem, poza tym jest doskonale przebadana i nie będzie chorowała, to poprawy nie można się spodziewać.

O projekcie "Żywy dawca nerki" mowa będzie 7 grudnia w Toruniu. Spotkanie, prowadzone przez zespół z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ma na celu prezentację kompleksowego systemu przygotowania i opieki nad dawcą rodzinnym.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

- Decyzja o oddaniu nerki jest nie tylko ważna i korzystna dla biorcy, ale również istotna dla systemu opieki zdrowotnej. Kluczowa w takim systemie jest także rola koordynatora transplantacyjnego, który zapewnia stałą opiekę nad dawcą, w każdej fazie przygotowań, a potem podczas operacji i po zabiegu - dodaje prof. Włodarczyk.

Spotkanie informacyjne, poświęcone kampanii "Żywy dawca nerki", odbędzie 7 grudnia, w godz. 12.00-15.00, w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, ul. św. Józefa 53/59.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska