Począwszy od podpisywania umowy o pracę, po rozstawanie się z pracodawcą.
Prawa i obowiązki
O ile przy podpisywaniu wypowiedzenia niewiele już możemy zrobić, to jeśli chodzi o rodzaj podpisanej przez nas wcześniej umowy, pozostają jeszcze formalności związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Często okazuje się, że pracownik nie zdaje sobie sprawy, jaką zawarł umowę i nie orientuje się w przysługujących mu prawach i obowiązkach wynikających z jej rozwiązania.
Umowa o pracę może być rozwiązana: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia. Należy również podkreślić, że tę na okres próbny rozwiązuje się wraz z upływem tego okresu, a wcześniej może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
Okres wypowiedzenia
W zależności od okresu zatrudnienia, pracownikowi przysługuje odpowiednio dwutygodniowy, miesięczny lub trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W przypadku umowy zawartej na okres próbny - mogą to być trzy dni, tydzień lub dwa. Szczegóły odnajdziemy w kodeksie pracy, który niezbyt skomplikowanie procedury rozwiązania stosunku pracy wyjaśnia.
Trzeba pamiętać też o dniach przysługujących pracownikowi na poszukiwanie pracy. Warto je wykorzystać, gdyż to prawo pracownika, mimo iż dwa czy trzy dni - to wobec sytuacji niewiele czasu na znalezienie zatrudnienia. A zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako bezrobotny - nie dla każdego jest rozwiązaniem.
W poszukiwaniu etatu
Już w okresie wypowiedzenia warto więc podejmować próby poszukiwania pracy. Pracodawca przychylniej patrzy na kandydata, który wciąż pracuje. Ilość wysyłanych listów przez kandydata, który dotąd spokojnie sobie pracował, może przerażać. Jednak - nigdy za wiele! Każda oferta z naszej strony zwiększa szanse na znalezienie pracy. Trzeba pamiętać, by uaktualnić życiorys o umiejętności i wiedzę, jaką udało nam się zdobyć w dotychczasowej pracy. Pozostaje także do rozważenia możliwość złożenia życiorysu w bazie danych firm doradztwa personalnego, internetowych serwisach pracy oraz biurach karier i pracy czasowej, z których korzysta coraz więcej dużych firm.
Rozstając się z firmą, warto pozostawić po sobie dobre wrażenie, nie palić przysłowiowych mostów, poprosić o referencje, które w przyszłości są śladem i wizytówką naszej dotychczasowej pracy.
