Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli Stanisław Pestka i Jerzy Treder

Maria Eichler
Stanisław Pestka był gościem zrzeszeńców przed trzema laty
Stanisław Pestka był gościem zrzeszeńców przed trzema laty Maria Eichler
Dwaj wybitni mieszkańcy Pomorza zmarli 2 kwietnia

Niepowetowana strata dla kultury. Zmarli Stanisław Pestka i Jerzy Treder.

Stanisław Pestka jeszcze przed trzema laty odwiedził chojnickich Kaszubów i promował swoją najnowszą książkę "W stolece chmurnikow". Stanisław Pestka urodził się 8 kwietnia 1929 r. w Rolbiku. Ukończył liceum w Kościerzynie i polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był nauczycielem, pracował jako dziennikarz, w latach 1969-72 i 1990-1994 - był redaktorem naczelnym "Pomeranii". Jako poeta kaszubski rodem z Rolbika zadebiutował w latach 70. Ma na swoim koncie kilka tomików wierszy. Bogaty język zadziwia neologizmami. Autor wspominał w swoich utworach dom rodzinny i swoją rodzinę, w której mówienie po kaszubsku było czymś naturalnym. Powtarzał, że to na Zaborach osłuchał się z mową kaszubską. Jego małą ojczyzną były Widno, Kaszuba, Laska, Zbrzyca. Sądził, że język kaszubski nie może być tylko językiem do opowiadania dowcipów - powinien wyrażać wszystko, nawet abstrakcyjne rzeczy. Jan Zbrzyca był również wyrazicielem najważniejszych myśli ruchu kaszubskiego. Zawsze twierdził, że Kaszubi mają język, który jest czymś więcej niż dialekt. Od nich samych zależy, jaką pójdą drogą i czy pozostaną wierni dwóm ojczyznom - polskiej i kaszubskiej. Żeby nie rozpłynęli się w coraz bardziej zunifikowanym świecie, muszą czerpać z rodzinnej gleby. W dorobku publicystycznym autora są reportaże, broszury i felietony, także książki, takie jak: "W kręgu kaszubskiego kaduceusza" (1983) i "W stolëcë chmurników" (2011). Stanisław Pestka miał swój wkład w w powstanie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach. W 2006 r. Rada Miejska w Brusach przyznała mu tytuł honorowego obywatela. Stanisław Pestka zmarł 2 kwietnia 2015 roku w Gdańsku.

Prof. dr hab. Jerzy Treder urodził się 14 kwietnia 1942 roku w Białej Rzece (dziś część Rumi). Zajmował się historią języka polskiego i kaszubskiego, dialektologią i onomastyką. W swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza. Był również doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu. Od 1970 roku, czyli od powstania tej uczelni, związany był z Uniwersytetem Gdańskim. W swoim dorobku naukowym miał ponad 300 publikacji.

Od 1973 r. prof. Jerzy Treder należał do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zasiadał w jego naczelnych władzach. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach popularyzujących język kaszubski.

Był laureatem Medalu Stolema (1983 r.). W marcu tego roku otrzymał honorowe wyróżnienie za zasługi dla województwa pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska