Odkryli zamek bydgoski (foto, video)

  Odkryli zamek bydgoski (foto, video)

  Maciej Myga

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  To przełomowe odkrycie. Być może w pobliżu znajduje się też wał grodu bydgoskiego.

  To przełomowe odkrycie. Być może w pobliżu znajduje się też wał grodu bydgoskiego. ©Fot. Jarosław Pruss

  Przełomowe odkrycie archeologiczne w Bydgoszczy - przy ulicy Grodzkiej podczas układania ciepłociągu odnaleziono fragment murów wieży bydgoskiego zamku.
  To przełomowe odkrycie. Być może w pobliżu znajduje się też wał grodu bydgoskiego.

  To przełomowe odkrycie. Być może w pobliżu znajduje się też wał grodu bydgoskiego. ©Fot. Jarosław Pruss


  Teraz będziemy wiedzieli, gdzie dokładnie stała siedziba naszych przodków.

  Linia ciepłociągu ma biec wzdłuż ulicy Grodzkiej, w pobliżu oddziału PZU i przedszkola "Alf". Operator koparki, który wybierał ziemię natknął się na mur z cegieł i kamieni polnych. Okazało się, że dokonał zaskakującego odkrycia - znalazł fragment murów zamku bydgoskiego - wieży, która stała na narożniku.


  Tu stał zamek

  Zdaniem archeologów - Anny i Wojciecha Siwiaków z bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej, to fragment wieży północno-zachodniej.

  - Po raz pierwszy odkryliśmy taki duży fragment. Zdarzyło się, że odnaleziono dolny rząd kamieni z ławy fundamentu i wypełnienie fundamentów, ale to niewiele mówiło o położeniu zamku. Dotychczas opieraliśmy się jedynie na częściowych hipotezach, popartych wskazówkami. Teraz mamy namacalny dowód na to, że tu stał zamek, na pewno na miejscu obecnego przedszkola. W najbliższym czasie wytyczymy jego położenie - mówi Wojciech Siwiak.

  Jeden z większych

  Podstawa wieży to licowana ściana, która wypełniona jest tzw. rumoszem - resztkami cegieł, wapienną zaprawą i kamieniami polnymi. Bydgoski zamek, jak szacują historycy, był jednym z największych w tej części Polski. Miał prawdopodobnie wymiary 50 na 60 metrów. Pod koniec XIX wieku niemiecki właściciel parceli, na której się mieścił, sprzedał ją pod rozbiórkę. Z budowli niewiele zostało. Największym fragmentem, który udało się odnaleźć, jest właśnie ten z ulicy Grodzkiej.

  Może znajdą wał

  Archeolodzy z Bydgoszczy chcą teraz przeprowadzić badania w pobliżu wykopu. Mają szansę odnaleźć fragmenty wału grodu, na którego miejscu postawiono zamek.

  Całkiem niedawno historycy z Torunia pracowali na pobliskiej budowie, gdzie odkryto fragmenty wczesnośredniowiecznego podgrodzia. Znaleźli tam miecz, który niebawem ma zasilić zbiory muzeum okręgowego w Bydgoszczy.

  Szanse na odnalezienie wału są spore. Jak dowiedziała się "Pomorska", próbki z wału zostaną zbadane metodą datowania radiowęglowego. To sposób badania wieku przedmiotów, oparty na pomiarze proporcji izotopów węgla, w tym znanego wszystkim C-14.izotopowy wykorzystano m.in. w badaniu Całunu Turyńskiego.

  Do tematu powrócimy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy