Studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z opiekunami już po raz czwarty rozpoczęli w Kowalewie Pomorskim badania wykopaliskowe Zamku Krzyżackiego.
Warto wspomnieć, że głównym celem wykopalisk w 2013 roku było uchwycenie położenia i zasięgu domu konwentu oraz określenie stanu zachowania jego reliktów.
Wówczas, wytyczono łącznie siedem wykopów badawczych.
Głównym celem badań prowadzonych w 2014 roku było dalsze rozpoznanie obszaru domu konwentu. Dwa lata temu wytyczono pięć wykopów badawczych w rejonie południowym, południowo-zachodnim i zachodnim zamku wysokiego.
Zobacz też: Kowalewo- Pomorskie - miasto nad "pięknym jeziorem" [zdjęcia]
W zeszłym roku dawny zamek w Kowalewie odkrył jeszcze więcej tajemnic. Zeszłego lata archeolodzy ustalili dokładne położenie ostatniego,wschodniego skrzydła krzyżackiej warowni, które nie było w pełni podpiwniczone i mieściło w przyziemiu pomieszczenia gospodarcze.
- W momencie zawalenia sklepienia mieścić się mógł w tej piwnicy magazyn drewna - relacjonuje Bogusz Wasik.
Archeolodzy zweryfikowali także pozytywnie wcześniejsze przypuszczenia dotyczące wjazdu na dziedziniec domu konwentu.
Do rozpoznania w tym sezonie pozostały już tylko przedzamcza zamku kowalewskiego.
- Trzy sezony badań dostarczyły wielu odkryć, które pozwalają trafniej wyobrazić sobie warownię krzyżaków - podkreśla Karolina Kowalska z urzędu miasta w Kowalewie Pomorskim. - Podczas trwających wykopalisk studenci mają możliwość, oprócz zaznajomienia się z praktyczną stroną badań wykopaliskowych, pogłębić wiedzę o historii, kulturze materialnej oraz architekturze Zakonu Krzyżackiego. Jesteśmy ciekawi co w tym roku odnajdą studenci w Kowalewie Pomorskim.