MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kowalewo- Pomorskie - miasto nad "pięknym jeziorem" [zdjęcia]

Marek Weckwerth [email protected] tel. 52 32 63 184
Najbardziej okazałym zabytkiem Kowalewa Pomorskiego jest gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja (lata 1285-1300)
Najbardziej okazałym zabytkiem Kowalewa Pomorskiego jest gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja (lata 1285-1300)
Auto objeżdża basztę narożną, skręca na rynek i zaraz przed gotyckim kościołem - w prawo. Ot i całe miasteczko - powie ten, kto z wozu nie wystawił nosa.

Kowalewo Pomorskie - miasto nad pięknym jeziorem

Serwis Turystyka: www.pomorska.pl/turystyka

E-wydanie Gazety Pomorskiej

E-wydanie Gazety Pomorskiej

Nie możesz kupić papierowego wydania naszej gazety? Teraz możesz dowiedzieć się, co dzieje się w twoim regionie, kraju i świecie także czytając e-wydanie "Pomorskiej KLIKNIJ TUTAJ

Tymczasem Kowalewo Pomorskie warte jest zwiedzenia i poznania jego ciekawej historii.
Miasto zawdzięcza swą świetność Krzyżakom. Jest to przecież ziemia chełmińska kolonizowana od lat 30. XIII wieku przez rycerzy Najświętszej Marii Panny.

Krzyżacy wznieśli kamienno-ceglany zamek i obwiedzione murami miasto, którym nadali nazwę - Schonscho, potem Schönsee (to także nazwa współczesnego miasta w Bawarii). Schönsee oznacza
Piękne Jezioro, bo też w średniowieczu miasto oblewały dwa akweny, które w naszych czasach niemal całkowicie zarosły. Wąskim przesmykiem pomiędzy wodami, gdzie rozlokowało się miasto, wiódł ważny trakt handlowy z Torunia do Brodnicy (dziś droga krajowa nr 15).

Zamek wzniesiono w latach 1277-1303 na wzgórzu, które znajduje się na zachód od zachowanego kościoła gotyckiego. Szczyt wzgórza wyznacza obecnie wieża ciśnień. Niestety z dawnej warowni pozostała tylko część kamiennych murów opasających wzgórze zamkowe i filar baszty ubikacyjnej (Gdaniska) przy ul. Strażackiej.

Warownia posiadała ośmiokątną wieżę główną (stołp) i cztery narożne, otoczona była murami i fosą zasilaną ze wspomnianych jezior.

Solidnie przygotowanego do obrony miasta i zamku kowalewskiego nie zdołały zdobyć w roku 1330 wojska Władysława Łokietka.

W bitwie pod Grunwaldem (1410) zginął komtur kowalewski Nicolaus von Vitz. Dlatego rycerze Władysława Jagiełły nie mieli problemów z zajęciem twierdzy. Kowalewo przypadło podkanclerzemu koronnemu, biskupowi Mikołajowi Trąbie.

Krzyżacy odzyskali swą własność już kilka miesięcy później. W roku 1422 siły Jagiełły i Witolda nie zdołały zdobyć fortecy. Wcześniej Krzyżacy celowo spalili miasto.
W roku 1466 na mocy II pokoju toruńskiego Kowalewo znalazło się w granicach Polski. Odtąd na zamku rezydowali starostowie grodowi.

Budowla popadła w ruinę podczas wojen szwedzkich i nigdy nie została odbudowana. Rozebrano ją ostatecznie w drugiej połowie XIX wieku (podczas zaboru pruskiego).
W roku 1911 na miejscu wieży głównej wzniesiono wieżę ciśnień.
- Najciekawszym zabytkiem Kowalewa jest okazały kościół gotycki, ale i mury przedzamcza, i narożna baszta miejska są godne uwagi - mówi Jerzy Bitner, przewodnik turystyczny województwa kujawsko-pomorskiego. Szkoda tylko, że tak mało zachowało się z zamku. W dobrym stanie są za to mury obronne przedzamcza.

Kościół św. Mikołaja powstał w latach 1286-1300. Na wewnętrznej ścianie widać XVI-wieczną polichromię. Wyposażenie reprezentuje renesans, barok i rokoko.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska