Inicjatorami zorganizowania sesji historycznej i przybliżenia mieszkańcom wiedzy na temat walk powstańczych, które stoczono na Pałukach było Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz miejscowe koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Propozycja wzbudziła zainteresowanie zarówno w Bydgoszczy jak i w Toruniu. Urząd Marszałkowski wsparł inicjatywę finansowo przekazując pieniądze na wydanie posesyjnej publikacji. Niebawem ujrzy ona światło dzienne.
Organizatorom udało się też zaprosić do Szubina ciekawych prelegentów, którzy przyjechali tu z Bydgoszczy, Pakości, Nakła i Kcyni. Trzy wykłady wygłosili miejscowi pasjonaci historii: Kamila Czechowska, Piotr Adamczewski i Mariola Polańska.
Nie brakowało uroczystych momentów. Sześć osób nagrodzonych zostało za swą działalność medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Decyzją Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie medale przypięto wczoraj do piersi: Piotra Adamczewskiego z Rynarzewa, Sławomira Łanieckiego z Nakła, Mariana Jareckiego z Piły, Andrzeja Ogórkiewicza z Janowca Wielkopolskiego oraz Eugeniusza i Andrzeja Grubczyńskich z Bydgoszczy.