Dobiegają końca prace konserwatorskie przy ścianie frontowej w radziejowskiej farze.
Konserwatorki Ewa Turowska i Daria Zasada z UMK w Toruniu rozpoczęły poszukiwania malowideł wewnątrz świątyni. - O tym, że takie mogą być wiadomo z materiałów naukowych, znajdujących się we włocławskim diecezjalnym archiwum, a także z relacji radziejowian - nadmienia Daria Zasada, rodowita radziejowianka i doktorantka toruńskiej uczelni.
Dalsze prace konserwatorskie przy ścianie wschodniej rozpoczną się najprawdopodobniej w przyszłym roku po zgromadzeniu środków finansowych na ten cel.
Radziejowska fara to jedna z najstarszych świątyń nie tylko na Kujawach. Już w XII w. była tu parafia, a pewnie też jakiś drewniany kościółek. Po spaleniu miasta przez Krzyżaków odbudowane zostało w nowym miejscu przez króla Władysława Łokietka. W nowym też miejscu bp krakowski Jan Grot ufundował nowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.
W ciągu wieków był wiele razy przebudowywany, po pożarach i innych zniszczeniach, utracił swój gotycki styl. Świątynia zachowała ślady dawnych okien gotyckich i dawnych przybudówek, zwła-szcza klasztoru pijarskiego i szkoły.
Przeczytaj koniecznie: Zmiany w 500 plus. O pieniądze będzie trudniej!
Enea Bydgoszcz Triathon - dwa dni zaciętej rywalizacji [zdjęcia]
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 6 lipca 2017.
