Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiona katedra św. Janów w Toruniu cieszy oko [zobacz zdjęcia]

MJ
Ks. Marek Rumiński: - Wnętrze zmieniło się diametralnie.
Ks. Marek Rumiński: - Wnętrze zmieniło się diametralnie. Lech Kamiński
Po 13 latach kończy się renowacja katedry św. Janów, najstarszego kościoła w Toruniu i miejsca chrztu Mikołaja Kopernika. - Świątynia zmieniła się nie do poznania - mówi ks. proboszcz Marek Rumiński.

Prac konserwatorsko-restauratorskich na taką skalę do tej pory w toruńskiej katedrze nie było. Od 2001 r. udało się nie tylko wydobyć historyczne piękno sklepienia, ołtarzy czy fresków, ale także ocalić przed ruiną wieżę i dach kościoła oraz wyremontować elewację świątyni. Roboty pochłonęły kilkanaście milionów zł, pochodzących z rozmaitych źródeł: dotacji miasta, województwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unii Europejskiej i środków własnych parafii świętojańskiej.

Nad przebiegiem renowacji od początku czuwał ks. Marek Rumiński, proboszcz parafii św. Janów, który nie kryje dumy z efektów prac: - Oczywiście były pokusy, żeby coś poprawić, upiększyć, jednak naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pierwotnego charakteru poszczególnych elementów, zgodnie ze sztuką konserwatorską - mówi ks. Rumiński. - Nie chcieliśmy zmieniać historii.

Prace zaczęły się w 2001 r. od ratowania przed zawaleniem wieży. - W sklepieniu była ogromna dziura, którą zrobili Szwedzi, próbując ukraść dzwon Tuba Dei - opowiada proboszcz parafii św. Janów. - Otwór naruszył konstrukcję i spowodował pęknięcie muru.
Po remoncie wieża - już bezpieczna i stabilna - została udostępniona zwiedzającym, którzy mogą podziwiać panoramę Starówki z wybudowanych w tym miejscu tarasów widokowych.

Ważnym etapem prac był również remont dachu - konieczny, by zapobiec regularnemu zalewaniu świątyni i powiększaniu się i tak już gigantycznych zacieków pokrywających sklepienie. W ramach prac naprawiono 3 tys. m kw. pokrycia dachu, co odpowiada powierzchni dachów 30 domów jednorodzinnych.

Najbardziej efektowny był jednak ostatni etap prac, które były możliwe dzięki programowi "Toruńska Starówka". Instytucje miejskie i kościelne pozyskały na niego blisko 19 mln unijnego wsparcia. Dzięki zdobytym pieniądzom wnętrze katedry zmieniło się diametralnie: - Udało się m.in. odsłonić oryginalny wygląd sklepień, które były zamalowane - mówi ks. Rumiński. - Odnowiliśmy ołtarze. Pod jednym z nich udało się odkryć fresk o dużej wartości historycznej, przedstawiający scenę ukrzyżowania. Odsłonięto wiele fantastycznych detali architektonicznych. Kompleksową renowację przeszły też romantyczne organy, które zabrzmią nowym dźwiękiem.

Z okazji zakończenia 13-letniego remontu jutro o godz. 9 w Dworze Artusa rozpocznie się sesja naukowa "Katedra diecezji toruńskiej - historia i współczesność".W południe w bazylice zabrzmi dzwon Tuba Dei, którego dźwięk zainauguruje mszę św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego.

O godz. 18 w katedrze wystąpią Poznańskie Słowiki, po koncercie zostanie odprawiona msza św. w intencji darczyńców, a po nabożeństwie rozpocznie się Noc w Katedrze. Aż do północy będzie można oglądać wnętrze kościoła i projekcje filmu 3D na wieży. - To pierwsza okazja, żeby posłuchać wyremontowanych organów - zachęca proboszcz. - Będzie też można zajrzeć do jednej z krypt, w której do niedawna spoczywało sto trumien.
Będzie można też podziwiać nowo powstały ołtarz Jana Pawła II. Oprócz portretu papieża Polaka znalazł się na nim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz gotyckie figury św. Wojciecha i św. Stanisława. Wstęp na koncert i zwiedzanie kościoła są bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska