MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja toruńska ma dwóch nowych kapłanów. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Święceń kapłańskich w sobotę 25 maja w katedrze pod wezwaniem świętych Janów w Toruniu udzielił ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel
Święceń kapłańskich w sobotę 25 maja w katedrze pod wezwaniem świętych Janów w Toruniu udzielił ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel Agnieszka Bielecka
Dwóch diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze świętych Janów w Toruniu w sobotę 25 maja.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Ostatnia sobota maja to od kilku lat tradycyjny termin święceń kapłańskich w diecezji toruńskiej. Miejscem konsekracji jest oczywiście katedra pod wezwaniem świętych Janów.

Święcenia kapłańskie 2024 w Toruniu: kto je przyjął?

Święceń kapłańskich w sobotę 25 maja w katedrze pod wezwaniem świętych Janów w Toruniu udzielił ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel. Przyjęli je:

  • diakon Szymon Stawicki z parafii pod wezwaniem św. Antoniego w Toruniu,
  • diakon Dawid Szczodrowski z parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Obaj diakoni do przyjęcia święceń kapłańskich przygotowywali się przez kilka lat jako alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W listopadzie 2022 roku uczestniczyli w toruńskiej katedrze w obrzędzie admissio. Wyznali wówczas gotowość do przyjęcia święceń diakonatu oraz prezbiteratu. W czerwcu 2023 roku Szymon Stawicki i Dawid Szczodrowski przyjęli święcenia dakonatu.

Diakon Szymon Stawicki przez ostatni rok posługiwał w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i świętej siostry Faustyny na Koniuchach w Toruniu. Między innymi pomagał księdzu Sebastianowi Żyle w przygotowaniu dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

Podczas uroczystości święceń kapłańskich diakoni złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi. Została zmówiona litania w ich intencji. Biskup Śmigiel i inni kapłani nałożyli ręce na diakonów. Nastąpiła modlitwa konsekracji. Neoprezbiterzy nałożyli szaty kapłańskie i otrzymali namaszczenie rąk olejem. Potem po raz pierwszy sprawowali oni Eucharystię.

Szymonowi Stawickiemu i Dawidowi Szczodrowskiemu towarzyszyli rodzice. Było też ich rodzeństwo, inne osoby z rodzin, znajomi. Nie zabrakło proboszczów parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, społeczności Wyższego Seminarium Duchownego, sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, wierni z diecezji.

Święcenia kapłańskie w Toruniu: co mogą sprawować nowi księża?

Dodajmy, że przed rokiem i dwa lata temu święcenia kapłańskie przyjęło w diecezji toruńskiej po sześciu diakonów, w roku 2021 - czterech, a 2020 - ośmiu.

- Bóg pokazuje nam nowe perspektywy. Pamiętajmy, że to nie statystyka zbawia ludzi!. Misję Chrystusa trzeba pełnić w tych warunkach, w jakich przyszło nam żyć. Modlitwa o nowe powołania kapłańskie to wezwanie dla każdego z nas - mówił w homilii biskup Śmigiel.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Biskup Śmigiel zdecydował, że nowi kapłani będą pełnić posługę:

  • ks. Szymon Stawicki - w parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie,
  • ks. Dawid Szczodrowski - w parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Toruniu.

Święcenia kapłańskie, czyli święcenia prezbiteriatu, to drugi stopień święceń w kościele rzymskokatolickim. Pierwszym są święcenia diakonatu, ostatnim - episkopatu. Prezbiterzy, czyli inaczej mówiąc księża lub kapłani, mogą sprawować Eucharystię, sakrament pokuty oraz namaszczenia chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Diecezja toruńska ma dwóch nowych kapłanów. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska