W ramach prac konserwatorskich został odnowiony ikonostas, krzyż i tryptyk w ołtarzu przedstawiający postać Chrystusa siedzącego na tronie, Matkę Bożą i św. Jana Chrzciciela.
Ikonostas to ściana, na której są ikony, oddzielająca prezbiterium od części środkowej, w której przebywają wierni.
- Nie pamiętam, żeby wcześniej był on odnawiany, a parafia istnieje od 1923 roku. Kilka lat temu zbiór ikon został wpisany do rejestru zabytków. Dopiero potem mogliśmy się ubiegać o dofinansowanie renowacji - mówi ksiądz Jarosław Dmitruk, proboszcz parafii.
Konserwatorzy oczyścili ikony, a farba i złoto zostały uzupełnione. Musieli także usunąć zamieszkujące drewnianą konstrukcje owady. Spróchniałe części zostały wymienione i zakonserwowane specjalnymi środkami. Prace nadzorował profesor Dariusz Markowski w Uniwersytetu Mikołaj Kopernika.
- Mogliśmy to zrobić dzięki dotacji od Prezydenta Miasta. Dostaliśmy 35 tys. zł. Na ten remont był już najwyższy czas. Im później prace zostaną podjęte, tym wyższe będą koszty takiej inwestycji - dopowiada ksiądz Dmitruk.
Bydgoska parafia prawosławna nie jest zbyt liczna. Należy do niej około stu osób, chociaż obejmuje rozległy teren byłego województwa bydgoskiego. Wcześniej udało się wiernym uzyskać pieniądze na remont budynku cerkwi. Nie wszystkie ikony odrestaurowano. Część mniejszych wymaga jeszcze prac konserwatorskich. Ksiądz Jarosław ma zamiar zająć się dziełami w przyszłym roku.
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć wnętrze cerkwi, może przyjść na nabożeństwo.
Dla klas, które chcą się dowiedzieć czegoś na temat religii prawosławnej w cerkwi odbywają się niekiedy specjalne lekcje.