Odra w Polsce. Czy grozi nam epidemia? [stanowisko GIS]

  Odra w Polsce. Czy grozi nam epidemia? [stanowisko GIS]

  mz, sier

  Aktualizacja:

  Odra w Polsce. Zanotowano 17 przypadków zachorowań na odrę w Polsce. - Sytuacja jest bezpieczna dla Polski z punktu widzenia populacji - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

  Odra w Polsce


  Przypadki odry zanotowane w Polsce w ostatnich dniach budzą niepokój wielu obywateli.

  - Sytuacja jest niepokojąca - powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Potwierdził także, że w Polsce zanotowano 17 przypadków odry. Wszystkie osoby, które zachorowały, nie były szczepione. Wśród jednej rodziny było tylko jedno dziecko, które nie osiągnęło jeszcze wieku szczepienia przeciwko odrze. Zaszczepienie pozostałych członków rodziny wspomagałoby jego odporność przeciwko tej chorobie.

  Minister dodał, że odra bywa chorobą śmiertelną (w 1 na 1000 przypadków). Zapewnił jednak, że te 17 osób, które zachorowały w ostatnim czasie, jest bezpieczne.

  - Przestaliśmy wierzyć w szczepienia, ponieważ do tej pory nie chorowaliśmy. Wszyscy, ci którzy odmawiają szczepień, powinni zapytać starsze osoby, jak było dawniej - powiedział Jarosław Jan Pinkasa, Główny Inspektor Sanitarny. Podkreślił także, że w Polsce panuje niepokojący i groźny teraz trend odmów szczepień z irracjonalnych powodów.  Czy grozi nam epidemia odry?


  Minister zdrowia zapewnił jednak, że dzięki powszechności szczepień przeciwko odrze w Polsce (ponad 95% populacji jest zaszczepione), nie grozi nam epidemia. Podkreślił, jak ważne jest szczepienie dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień i zaapelował do rodziców, by o to zadbali.

  Odra jest chorobą, która rozprzestrzenia się niezwykle szybko i łatwo. Jedna chora osoba może zakazić nawet kilkanaście osób w swoim otoczeniu!

  Specjaliści dementują także informacje, jakoby odra nie była groźną chorobą. Dorośli przechodzą ją znacznie ciężej niż dzieci. Główny Inspektor Sanitarny przypomniał także, jakie śmiertelne żniwo zbierała odra jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wysoką śmiertelność udało się powstrzymać właśnie dzięki szczepieniom ochronnym.

  Minister zdrowia odniósł się również do projektu ruchu antyszczepionkowego, który trafił do parlamentu. - Stanowisko rządu w stosunku do tego projektu jest negatywne - podkreślił minister. - Rząd jest na "nie" w stosunku do "uwolnienia szczepień".

  Odra - co to za choroba?


  Odra to wirusowa choroba zakaźna. Jej początkowe objawy często można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Odra przenosi się drogą kropelkową. O ile sama odra może przebiegać dość łagodnie, o tyle jej powikłania mogą być już bardzo groźne! Najbardziej narażone na zarażenie się odrą są dzieci, dlatego tak ważne są szczepienia ochronne przeciwko odrze.

  Jak rozpoznać chorobę? Oto objawy odry:
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • katar,
  • gorączka,
  • charakterystyczne czerwone grudki, najpierw na twarzy i za uszami później na innych częściach ciała


  Przeczytaj też artykuł: Odra – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie, powikłania i zapobieganie. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić się przeciwko odrze!

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »