MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze apelują: - Nie lekceważ odry i zaszczep się! W regionie już ją stwierdzono

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
W Polsce - 191 zachorowań na odrę. W regionie – 1.
W Polsce - 191 zachorowań na odrę. W regionie – 1. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W Polsce - 191 zachorowań na odrę. W regionie – 1. Lekarze apelują o zaszczepienie się przeciwko tej chorobie, bo powikłania po odrze mogą być bardzo ciężkie. Nawet śmiertelne.

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Bydgoszczy podaje, że w tym roku w naszym województwie stwierdzono 1 przypadek zachorowania na odrę - w Brodnicy. W 2023 roku – nie odnotowano żadnego. Z kolei w 2024 roku w Polsce – 191 przypadków odry, z czego w kwietniu – 88, w maju – 63. W 2023 - 36, a w 2022 – 27.

- Rośnie liczba przypadków odry w Polsce, z kilku powodów, jednym z nich jest migracja uchodźców, którzy do nas przybywają. Nie tylko z Ukrainy, ale i z Białorusi a nawet Mołdawii, czyli z krajów, gdzie jest mniejsza wyszczepialność przeciwko wirusowi odry. Po drugie przyczyną wzrostu zachorowań na odrę, jest uchylanie się przed obowiązkowymi szczepieniami, w tym przeciwko odrze. A to głównie jest efektem ruchów antyszczepionkowych – argumentuje dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSNoZ, MBA, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy.

Odra szybko zaraża - daje groźne powikłania

Odra to ostra choroba wirusowa o bardzo dużej zakaźności, stąd lekarze apelują, aby jej nie lekceważyć.

- Niezwykle łatwo przenosi się drogą kropelkową, z człowieka na człowieka u osób w każdym wieku, więc szybko może spowodować ogniska epidemii wśród nieuodpornionych-niezaszczepionych czy nieprawidłowo zaszczepionych, którzy nie chorowali wcześniej na odrę. Odry boimy się także z powodu powikłań, które mogą być bardzo groźne dla człowieka

- podkreśla prof. Paweł Rajewski.

Jeden chory na odrę, może zarazić średnio od 12 do 18 osób wrażliwych - czyli tych, które na nią nie chorowały lub nie zostały zaszczepione. Wówczas ryzyko zachorowania, to nawet 95 proc. Natomiast chory na odrę zaraża w czasie od 1 do 2 dni, przed wystąpieniem pierwszych objawów i około 4 dni przed charakterystyczną wysypką odrową, do około 4 dnia utrzymywania się tej wysypki. Podczas kaszlania, wydmuchiwania nosa, mówienia oraz drogą powietrzną – zakaźny wirus odry może przetrwać do 2 godz. np. na blacie stołu. Do zakażenia nim, może dojść nawet po tym, jak chora osoba opuści pomieszczenie…

Odra zaczyna się okresem kataralnym (1-7 dni). W tym czasie, chory skarży się na złe samopoczucie, światłowstręt, katar i męczący suchy kaszel. Ma gorączkę, do 41 stopni C. W badaniu chorego stwierdza się  zapalenie spojówek i błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Na 1-2 dni przed wysypką - w jamie ustnej, na zmienionej zapalnie błonie śluzowej policzków, pojawiają się charakterystyczne białe grudki.

W kolejnym okresie (3-4 dni), pojawia się wysypka plamkowo-grudkowa, która z czasem się zlewa. - Początkowo te zmiany skórne widać na twarzy, potem na tułowiu i kończynach górnych, po czym obejmują one całe ciało. Towarzyszą im, powiększone obwodowe węzły chłonne – mówi prof. Paweł Rajewski. I dodaje, że w przypadkach niepowikłanych gorączka zwykle ustępuje w ciągu 1-2 dni, po ujawnieniu się wysypki. A jeśli jednak do powikłań dochodzi, to chory zapada na: zapalenie krtani, tchawicy, ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie mózgu czy podostre stwardniające zapalenie mózgu. - Jest to najgroźniejsze powikłanie w przebiegu odry, często pojawia się wiele lat po jej przebyciu, zwłaszcza u dzieci chorujących do 2. roku życia – podkreśla profesor. Po okresie wysypkowym w odrze, zmiany skórne zanikają w ciągu 3-7 dni.

Jeśli nie chorowałeś na odrę, to się zaszczep
W związku ze wzrostem zachorowalności na odrę w całej Europie, Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do pracowników ochrony zdrowia w Polsce, aby sprawdzili swój stan zaszczepienia przeciwko tej chorobie i uzupełnili ewentualne braki.

Szczepienie przeciwko wirusowi odry - obowiązkowe i bezpłatne – podawane jest w Polsce, w postaci 2 dawek w 13-15 miesiącu życia oraz w wieku 6 lat. Jego skuteczność, to nawet 99 proc., utrzymuje się do końca życia.

- W Polsce, masowe szczepienia przeciwko odrze rozpoczęto w 1975 roku, czyli należy przyjąć, że szczególnie osoby urodzone przed tym czasem – jeśli nie mają udokumentowanego przechorowania odry, jak najbardziej powinny się przeciwko niej zaszczepić. Także te, które się nie szczepiły a urodziły się po 1975 roku lub przyjęły tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko odrze

– mówi prof. Rajewski.

Aby móc zapobiegać rozprzestrzenianiu się odry po kontakcie z wirusem, odporność populacji powinna wynosić co najmniej 95 proc. Państwowa Inspekcja Sanitarna podaje, że wskaźnik wyszczepialności w Kujawsko-Pomorskiem, pierwszą dawką skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR1) wśród dzieci, przed ukończeniem 3 roku życia - wyniósł w 2022 roku 88 proc., w 2023 – 89,6 proc.
Z kolei Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny apeluje do medyków w całym kraju, aby w formularzach przesyłanych wraz z materiałami do badań, w kierunku odry i różyczki koniecznie zamieszczali adres zamieszkania pacjenta, bo zdarzają się przypadki jego niewpisania co „znacząco utrudnia zgłaszanie przypadku, dochodzenie epidemiologiczne i zapobieganie szerzeniu się zakażeń odrą”.

I krztusiec powraca
Z chorób zakaźnych powraca też krztusiec (koklusz), który mocno atakuje drogi oddechowe i na który najbardziej narażone są niemowlęta, poniżej 6 miesiąca życia. Charakteryzuje się bardzo silnym, napadowym i długotrwającym kaszlem, któremu zwykle towarzyszą duszności i świst podczas wdechu.
Do od stycznia do końca maja 2024 roku, w województwie odnotowano 37 potwierdzonych przypadków krztuśca. Najwięcej w Toruniu -13, w Bydgoszczy – 11, w Grudziądzu i we Włocławku – po 4, w Brodnicy – 2 natomiast w Inowrocławiu, Nakle nad Notecią i Żninie – po 1. Dla porównania, w I półroczu 2023 roku, w Kujawsko-Pomorskiem potwierdzono łącznie 8 przypadków. Odnosząc się do tych regionalnych danych, Wojciech Koper Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy uspakaja: -Sytuacja epidemiczna w regionie jest stabilna, nie notujemy niepokojących wzrostów zachorowań na poszczególne jednostki chorobowe.
Natomiast w kraju - od stycznia do końca maja 2024 roku, na krztusiec zachorowało 3335 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska