Odroczenie płatności składek ZUS 2016. Warto, by firma wystąpiła po tę ulgę?

(d-ka)
Archiwum
Przedsiębiorca, który ma chwilowe problemy z opłacaniem składek, może wystąpić o odroczenie terminu ich płatności. Dzięki temu może on uregulować składki w dłuższym okresie, ustalonym w umowie z ZUS.

Odroczenie terminu płatności składek oznacza, że ZUS nie będzie prowadził egzekucji tych należności. Zaletą skorzystania z tej ulgi jest także odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę. Pobierana jest tylko opłata prolongacyjna. Wynosi ona 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.

Dla kogo odroczenie terminu płatności składek ZUS?

O odroczenie terminu płatności składek może wystąpić każdy płatnik aktualnie zobowiązany do ich opłacania, który ma chwilowe problemy płatnicze, uniemożliwiające uregulowanie składek w ustawowym terminie.
Osobą uprawnioną do złożenia wniosku o taką ulgę jest również pełnomocnik, czyli osoba mająca pisemne upoważnienie płatnika składek.

Jakie pieniądze należą się z ZUS rodzinie po śmierci ubezpieczonego? [Poradnik]

Tylko składki bieżące lub przyszłe

Odroczenie może dotyczyć jedynie składek bieżących lub przyszłych, których ustawowy termin płatności nie upłynął. Dlatego wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności danej składki.
Odroczenie może dotyczyć składek w pełnej kwocie na:
* ubezpieczenia społeczne,
* ubezpieczenie zdrowotne,
* Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
* Fundusz Emerytur Pomostowych.

Możliwa odmowa

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składki nie gwarantuje udzielenia ulgi. W przypadku odmowy płatnik musi uregulować należne składki wraz z odsetkami za zwłokę (naliczonymi do dnia zapłaty włącznie).
Należy też pamiętać, że niedotrzymanie przez płatnika warunków udzielonej ulgi skutkuje natychmiastowym zerwaniem umowy o odroczenie terminu płatności składek.

Mniej chętnych na własny biznes. Nie chcą być zakładnikami ZUS i urzędu skarbowego?

Oznacza to, iż należności objęte umową stają się natychmiast wymagalne, czyli przymusowo dochodzone w trybie egzekucji. W konsekwencji zadłużenie zwiększa się nie tylko o należne odsetki za zwłokę, ale również o ewentualne koszty upomnienia oraz koszty egzekucji.

Ważne! Szczegółowe informacje o warunkach odroczenia terminu płatności składek, wymaganych dokumentach oraz sposobie złożenia wniosku są na stronie www.zus.pl (w sekcji "Polecane").

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie