Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odry mają energię i potencjał. Turyści powinni tu też nocować

Anna Klaman
Anna Klaman
Nadesłane
Co zrobić, by Odry i Wojtal były jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów? Studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych swoje pomysły przekuli na koncepcje. Gmina Czersk z nich w przyszłości skorzysta. Są świetne jak np. fantastyczne domki na drzewach.

Pięć grup studentów zaprezentowało swoje koncepcje zagospodarowania rezerwatu Kręgi Kamienne i jego otoczenia. - Wszystkie są bardzo ciekawe i z chęcią z nich skorzystamy – mówiła wiceburmistrz Bogumiła Ropińska.

Studenci swoje pomysły zaprezentowali je na konferencji. Wcześniej dwa razy przyjeżdżali do gminy. Spędzili tu kilka dni. Pracowali też w grupach na uczelniach. Efektem tych prac jest pięć koncepcji zagospodarowania tej część gminy Czersk (Odry, Wojtal). Zawierają one ciekawe pomysły na promocję tego miejsca, budowę obiektów małej architektury w okolicy Rezerwatu Przyrodniczo-Archeologicznego Kręgi Kamienne czy przebudowę przenoski kajakowej. Najwięcej pomysłów studenci mają na zagospodarowanie starego młyna. W koncepcjach pojawiają się też spa, restauracja z tradycyjnym jedzeniem, szczególnie pstrągami czy hotel.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy poznać Wasze spojrzenie na ten teren. Jestem pozytywnie zaskoczony tymi koncepcjami - chwalił burmistrz Przemysław Biesek-Talewski. Wiele ciepłych słów o pracy wykonanej przez studentów wyraziła kustosz Kręgów Kamiennych Zofia Breszke.

Przyznajmy, jest tak, że gdy przyjeżdżamy, widzimy Kręgi Kamienne, możemy również zajrzeć do muzeum, które podlega pod chojnicką placówkę.
Pani Zofia opowie nam wspaniale o tym, czym są owe kręgi i kto jest stworzył, ale to ...wszystko mało. Marzy się więcej. Jak wykorzystać potencjał rezerwatu. Teraz wystarczą dwie godziny i turyści zmykają. Co zrobić, by zostali dłużej?

Jedną z prezentacji to Krąg Szóstego Zmysłu z piktogramami w wersji alternatywnej położonymi blisko Rezerwatu.
Do Kręgu Szóstego Zmysłu prowadziłyby ścieżka wyciszenia i sensoryczna ścieżka wrażeń. Byłby pawilon z funkcją edukacyjną i salami warsztatowymi (smak, dotyk, wzrok, słuch, węch). A w Młynie w Wojtalu według tej koncepcji byłaby noclegownia, pokoje, gastronomia i ciemnia sensoryczna. No i przystań kajakowa - Młyn jest przy Wdzie. Nawet przystanek autobusowy nawiązywałby do Kręgów Kamiennych.

Inna koncepcja to szlak dobrej energii z centrum odzyskiwania dobrej energii i kąpieliskiem. W projekcie „Lokalna magia” byłyby domki na drzewach, ławki solarne, obserwatorium astronomiczne. Ostatnia koncepcja to Centrum Kultury Lokalnej z pawilonami roślinnym, edukacyjnym, wystawowym i kręgiem wodnym.

Te pomysły to połowa drogi do sukcesu! Teraz trzeba szukać źródeł finansowania.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska