Po latach starań, na domu przy ul. Gdańskiej 11, gdzie od 1945 r. działał Bydgoski Zakład Optyczny, została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ppor. phm. Bernardowi Mrozińskiemu, harcerzowi 7. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej, drużynowemu Siódmej Drużyny Żeglarskiej, a w okresie niemieckiej okupacji komendantowi hufca Szarych Szeregów.
Po wojnie Mroziński, specjalista w zakresie optyki i optometrii, prowadził zakład właśnie przy Gdańskiej 11. Wykształcił wielu uczniów. Udzielał się społecznie - był m.in. aktywnym działaczem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.
O takie właśnie upamiętnienie od dawna zabiegał Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP.
Natomiast we wtorek o godz. 12 w Archiwum Państwowym otwarto ekspozycję pt. "Bydgoszcz w roku 1945".
To wszystko, co działo się w mieście nad Brdą w 1945 r., było pochodną niemieckiej okupacji. Stąd najnowsza wystawa, choć przede wszystkim dotyczy roku zakończenia wojny, odwołuje się również do lat okupacji.
Z bogatego zbioru zdjęć i dokumentów wybrano materiały, które w sposób reprezentatywny obrazują poszczególne tematy ekspozycji.
- Podzieliliśmy ją na dwie części - mniejsza dotyczy okupacji niemieckiej, szersza - roku 1945 - informuje dr Marek Romaniuk. - W pierwszej pokazujemy fotografie i źródła pisane dotyczące m.in. restrykcji i represji, które dotknęły Polaków, wysiedleń do obozu w Potulicach i do Generalnego Gubernatorstwa.
Rok 1945 to m.in. ekshumacje, procesy zbrodniarzy, wysiedlenia Niemców, przyjazdy Polaków z kresów wschodnich, które w wyniku jałtańskich rozstrzygnięć przypadły ZSRR.