
- Skarb Państwa będzie wypłacał od 3 do 100 tys. zł, w zależności od rodzaju powikłania.
W przypadku wystąpienia powikłania po szczepieniu, które - co ważne - jest przewidziane przez producenta szczepionki i opisane na ulotce, pacjent otrzyma odszkodowanie w formie zryczałtowanej. Procedura wypłaty odszkodowania ma być uproszczona i pacjent ma otrzymać pieniądze w krótkim terminie. Jak na razie są dwa poważne powikłania, które mogą zdarzyć się po przyjęciu szczepionki na koronawirusa.
Więcej informacji >>>

Podstawy wypłaty odszkodowania
Pierwsze działanie niepożądane to wstrząs anafilaktyczny, a drugie to porażenie obwodowego nerwu twarzowego. Pozostałe mniejsze powikłania nie są brane pod uwagę jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania. To zaczerwienienie miejsca, w którym podano szczepionkę, osłabienie czy przejściowa gorączka. Wysokości odszkodowań wypłacanych na podstawie zaistnienia dwóch głównych poważnych powikłań poszczepiennych będą szacowane według ciężkości objawów.
Więcej informacji >>>

Kto dostanie najwyższe odszkodowanie?
Dla przykładu, jeśli u osoby zaszczepionej wystąpi wstrząs anafilaktyczny i będzie ona musiała zostać na szpitalnym oddziale ratunkowym w celu przejściowej obserwacji, taka osoba będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 3 tysięcy złotych. Wyższe odszkodowania, maksymalnie do 100 tysięcy złotych, wypłacane będą osobom, które doznały poważniejszych powikłań, łączących się przede wszystkim z hospitalizacją powyżej 160 dni.
Więcej informacji >>>

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za szczepienie na COVID-19?
O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przez co najmniej 14 dni lub te, które po podaniu szczepionki doznają wstrząsu anafilaktycznego - informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia. Warunki przyznawania odszkodowania po szczepieniach ma regulować ustawa o Funduszu Kompensacyjnym.
Więcej informacji >>>