Zima oraz opady śniegu i siarczysty mróz powoduję nie tylko spore problemy dla kierowców, ale również przechodniów. O tej porze roku chodniki są często nieodśnieżone i oblodzone. Łatwo zatem się wywrócić i zrobić sobie krzywdę. Gdzie w takim przypadku zgłosić się po odszkodowanie?
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik. Kto odpowiada za nieodśnieżony chodnik?
Za utrzymanie i odśnieżanie chodnika odpowiada jego właściciel lub zarządca nieruchomości, do której chodnik przylega. Do tych osób należy kierować roszczenia w związku z nieodśnieżonym lub oblodzonym chodnikiem. Obowiązek utrzymania chodników w czystości opiera się na mocy ustawy o porządku i czystości w gminach.
Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik. Jak uzyskać odszkodowanie?
Aby uzyskać odszkodowanie od zarządcy lub właściciela chodnika należy skierować pozew do sądu. Trzeba jednak najpierw pokryć opłatę sądową. Minimalnie jest to 30 zł.
W tego typu pozwie należy podać czego oczekujemy do podmiotu odpowiedzialnego za nieodśnieżony lub oblodzony chodnik. Najczęściej chodzi o odszkodowanie pieniężne, ale czasem także o przyznanie renty tymczasowej.
Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik. Jak udowodnić poniesione szkody?
Aby uzyskać odszkodowanie z tytułu uszczerbków na zdrowiu, spowodowanych nieodśnieżonym lub oblodzonym chodnikiem trzeba mieć na to dowody. Jednym z najlepszych sposób jest dołączenie do pozwu zdjęcia nieodśnieżonego chodnika. Gdy zajście widziały inne osoby, można też powołać się na zeznania świadków. Istotnym dowodem będzie także dokumentacja medyczna.
Pogoda na dzień (19.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news