MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwołano zakaz kąpieli w Chodczu. Parametry wody już nie zagrażają zdrowiu

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Rozpoczął się już sezon kąpielowy 2024. Z różnych kąpielisk można korzystać także we Włocławku i powiecie włocławskim. Warto sprawdzać komunikaty dotyczące jakości wody! W poniedziałek 24 czerwca 2024 odwołano tymczasowy zakaz kąpieli na plaży miejskiej w Chodczu.

Spis treści

Serwis kąpieliskowy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września, jednak czas działania poszczególnych kąpielisk ustalany jest indywidualnie przez organizatorów. W województwie kujawsko-pomorskim pierwsze kąpieliska zaczęły działać około połowy czerwca 2024. Kolejne uruchamiane są sukcesywnie od drugiej połowy czerwca do 1 lipca.

W poniższej galerii zobaczcie, jak wypoczywają mieszkańcy i turyści nad jeziorami we Włocławku i powiecie włocławskim:

W serwisie kąpieliskowym, uruchomionym na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, można sprawdzić listę kąpielisk wraz z informacjami m. in. o badaniach wody.

Przed wybraniem się na plażę, warto sprawdzić w serwisie, czy woda w jeziorze jest zdatna do kąpieli.

Plaża miejska w Chodczu. W wodzie wykryto bakterie

W przypadku kąpieliska w Chodczu (plaża miejska) badanie wykonane 18 czerwca 2024 - na sześć dni przed uruchomieniem kąpieliska - wykazało, że woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne (nieprawidłowa wartość bakterii: enterokoków oraz escherichia coli – pałeczka okrężnicy).

W związku z tym 21 czerwca 2024 roku sanepid we Włocławku wydał bieżącą ocenę jakości wody, w której stwierdził że jest ona niezdatna do kąpieli i wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli.

„Korzystając z kąpieli w wodzie, która nie spełnia wymagań mikrobiologicznych określonych w obowiązujących przepisach, może powodować niekorzystne skutki zdrowotne dla osób kąpiących się” - czytamy w decyzji sanepidu.

Z informacji zawartych na stronie serwisu kąpieliskowego, wynikało że kolejne badanie zaplanowano dopiero na 8 lipca.

Zakaz kąpieli w Chodczu został odwołany. Poziom bakterii nie przekracza norm

Zakaz kąpieli został jednak odwołany w poniedziałek 24 czerwca 2024. Wyniki badań próbek wody pobranych w piątek 21 czerwca, okazały się już dobre.

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny we Włocławku wydał komunikat dotyczący kąpieliska „Plaża Miejska w Chodczu”, w którym odwołał tymczasowy zakaz kąpieli (od 24 czerwca, od godziny 12).

„W próbce wody pobranej z kąpieliska „Plaża Miejska w Chodczu” nad jeziorem Chodeckim w Chodczu w dniu 21.06.2024 r. nie stwierdzono występowania ponadnormatywnych ilości enterokoków i Escherichia coli. Woda w kąpielisku pod względem mikrobiologicznym odpowiada wymaganiom określonym w obowiązujących przepisach i jest przydatna do kąpieli” - czytamy w komunikacie sanepidu.

Z tych kąpielisk można korzystać we Włocławku i okolicach w 2024 roku

Więcej na temat kąpielisk we Włocławku i regionie piszemy w poniższych materiałach. Zobaczcie, gdzie w 2024 roku są kąpieliska:

Trwa głosowanie...

Jaka jest najlepsza plaża w Kujawsko-Pomorskiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odwołano zakaz kąpieli w Chodczu. Parametry wody już nie zagrażają zdrowiu - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska